„Prvotním impulsem pro vznik vyhlášky, která omezuje hazard na území celého města bylo to, že jedné ze zdejších restaurací končila licence na provoz výherních automatů a její provozovatelé přišli s návrhem vybudovat novou hernu s patnácti automaty. Tento záměr se nám samozřejmě nelíbil,“ uvedl František Horák, starosta Kostelce na Hané.

Podle jeho dalších slov by se vznikem takového zařízení mohlo dojít k tomu, že by se ve městě zdržovali lidé závislí na hře a sázení. Dalším z důvodů pro zákaz hazardu byla také ochrana zdejších obyvatel.

„Známe spoustu lidí, kteří hazardu propadli a nedopadli dobře. Kvůli své závislosti přišli o dům, rodinu a zadlužili se. To je další z důvodů proč tady hazard nechceme,“ doplnil František Horák s tím, že se zastupitelé na jednání shodli a téměř všichni pro návrh hlasovali.

Méně peněz do rozpočtu

Úplný zákaz hazardu pro Kostelec na Hané znamená také úbytek peněz do rozpočtu. Podle vyjádření starosty se jedná až o 400 000 tisíc korun, které město ročně za umístění automatů dostávalo.

„Je to sice dost peněz, ale na druhou stranu to opravdu stojí za to. Podle mého názoru totiž žádná částka nenapraví závislostí na hře zničené životy,“ dodal starosta Horák.

Naopak v sousedním Prostějově se ztížit život hernám nepodařilo. Problematikou se více jak půl roku zabývala pracovní skupina. Nová vyhláška měla alespoň obsahovat názvy ulic se zákazem provozu heren či zvětšit prostor, ve kterém by se nesměly nacházet. Zastupitelé návrh na konci října odmítli.