Obyvatelé Konice se konečně dočkají splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod. Pokud vše půjde podle plánu tak se začne v druhé polovině roku s výkopovými pracemi.

„Rada města se rozhodla respektovat pořadí nabídek, které určila odborná komise,“ uvedl starosta Konice Jaroslav Mazur.

Jako zhotovitele stavby z předpokládaným rozpočtem 217 milionů korun vybrali koničtí radní konsorcium stavebních gigantů Skanska a Insta.

Stavět by se mělo začít na podzim

„Pokud půjde vše podle plánu, tak se nejpozději na podzim začne stavět,“ vysvětlil starosta s tím, že neví, jestli se firmy, které ve výběrovém řízení neuspěly odvolají proti rozhodnutí nebo podají stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Po podpisu smlouvy budeme muset prodloužit termín konce realizace na rok 2011,“ doplnil starosta Mazur.

První výběrové řízení zkrachovalo na vysokých nabídkách firem, které o padesát milionů překračovaly předpokládaný rozpočet stavby. V současném naopak odborná komise vyřadila nízké nabídky firem, které byly o čtyřicet milionů nižší. Kdyby radní vybrali firmu s nízkou finanční nabídkou, snížily by se jim dotace. Případné prodražení by pak město muselo zaplatit z vlastní pokladny.

Na kanalizaci a čistírnu odpadních vod získala Konice dotaci 180 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí a z evropských prostředků. Zbylé peníze město zaplatí pomocí bankovního úvěru, který bude do výše čtyřiceti milionů korun. Konice se jej chystá splácet minimálně dvacet let.