Městem s nejlepšími podmínkami pro podnikání v Olomouckém kraji je Prostějov. Takový je výsledek krajského kola druhého ročníku soutěže Město pro byznys, kterou vyhlašuje týdeník Ekonom. Na první pozici tak vystřídal loňského vítěze Olomouc. Ta letos skončila druhá, třetí místo patří Jeseníku.

Ze všech třinácti soutěžících obcí je bezkonkurenčně nejmenší, nachází se na periférii Olomouckého kraje a průmysl tam zrovna nevzkvétá. Nedávno tam zavřeli jednu z poboček OP Prostějov. Přesto dokázal papírový outsider v jedné z kategorií porazit zvučná jména.

Řeč je o Konici, která obsadila první místo v kategorii cenových podmínek. V ní se hodnotila výše poplatku za pobyt, cena vodného a stočného nebo výše daně z nemovitosti.

„Nemáme poplatek za pobyt ani poplatek ze vstupného. Za stánek se u nás platí deset korun na metr čtvereční,“ vypočítal tajemník Městského úřadu v Konici Dušan Opletal.

Nejvíce Konice zabodovala v kritériu cen za stavební pozemky.

„Čím větší město je, tím jsou pozemky dražší. Ve srovnání s ostatními městy je právě to hlavní důvod, proč jsme uspěli,“ vysvětlil Opletal.

V kraji je přitom podle něj paradoxně řada obcí s větším počtem obyvatel, než je Konice s necelými třemi tisíci. Ty však nemají status obce s rozšířenou působností, který obec získala výjimkou, a tudíž nemohou soutěžit.

Co tedy může takové město vlastně podnikatelům nabídnout?

„Výhoda menšího úřadu je, že se tam nehledí na úřední hodiny. Podnikatelé si dnes mohou vybrat, na který živnostenský úřad zajdou. Setkáváme se s případy, kdy Olomoučané nečekají dlouhé fronty ve svém městě a raději se vydají k nám. Nejsme tolik zavaleni frontami, a proto se jim naši lidé mají čas pořádně věnovat. I občanské nebo řidičské průkazy jsme u nás schopni vyřídit na počkání,“ vyzdvihl tajemník úřadu jeho největší devízu.

Porotci soutěže ocenili také kvalitu života v obci – Koničtí dýchají ze všech zúčastněných nejčistší vzduch.