„Finanční úřad v Konici je třetím nejaktivnějším v naší republice. Podnikatelé zde mohou očekávat daňovou kontrolu jednou za osm let,“ uvedl Tomáš Pelikán ze společnosti Terrinvest, která na svých webových stránkách www. terrinvest.cz zveřejnila tabulku srovnávající činnost jednotlivých finančních úřadů v zemi.

Z přehledu mimo jiné vyplývá, že podnikatelé spadající pod prostějovský finanční úřad mohou čekat kontrolory přibližně jednou za čtvrtstoletí. Nejvíce klidu popřávají úředníci podnikatelům v Praze. Tam se pravděpodobnost návštěvy daňové kontroly počítá v řádech stovek let.

Za dobrými výsledky konických úředníků stojí také specifika regionu. „Konický finanční úřad je dlouhodobě na špici, co se týče počtu provedených kontrol připadajících na množství registrovaných daňových subjektů,“ potvrdila Petra Homolová, mluvčí Finančního ředitelství v Ostravě.

Délku kontroly podle ní zkracuje to, že úředníci v menších městech detailně znají dění ve své oblasti a ví, kam mají zaměřit svou pozornost.

„Zajímají se především na firmy či živnostníky, u nichž z dostupných informací předpokládají existenci rizika nesprávně vykázané daně, základu daně nebo nadměrného odpočtu,“ prohlásila Homolová. Dodala, že jim pomáhá také znalost místních poměrů. Ve větších regionech, kde je podnikatelů víc, nemají úředníci tak důkladný přehled.

Obavy z centralizace

Podnikatelé na Konicku si spolupráci se svým finančním úřadem vesměs chválí. „Je to fajn, hlavně proto, že je tady v místě. A doufám, že hodně dlouho zůstane. Docela mě vyděsily informace o tom, že by se měly úřady centralizovat do větších měst,“ uvedl knihkupec Milan Šimík. Spolupráci s úředníky města hodnotit nechtěl, protože s nimi prakticky nepřijde do styku.

Podobně hodnotil situaci i Lubomír Šmída, který má v Konici řeznictví a železářský obchod. „Vím, že v jiných regionech to funguje trochu jinak. Od zákazníků, kteří k nám chodí nakupovat slýchám, že například v Jevíčku se snaží vedení města svoje živnostníky v téhle těžké době podporovat,“ podotkl Šmída.

Také on se obává centralizace úřadů. „Když potřebuji něco vyřídit, obvykle strávím na úřadě jen pár minut. Lidé jsou tam příjemní a vstřícní, všechno je rychle vyřízené. Pokud by tady úřad nebyl, přineslo by nám to všem vážné problémy. Nedovedu si představit, že by třeba podnikatel z Kladek měl jezdit autobusem do Prostějova a tak kvůli nějaké drobnosti ztratit celý den,“ prohlásil Šmída.

Centralizace se obávají i obyvatelé sousedních krajů.

„Všechny připravované změny, ať již v oblasti reorganizace úřadů práce, finančních úřadů, v sociální oblasti nebo v živnostenském podnikání znamenají tuhou centralizaci, posílení koncentrace státní moci a snížení počtu pracovišť, a to především v menších obcích. Zhorší se tak dostupnost služeb, oslabí postavení obcí a krajů, posílí státní byrokracie a zvýší se nezaměstnanost v menších obcích a naopak zvýší se zaměstnanost v Praze,“ podotkl náměstek hejtmana Zlínského kraje Jindřich Ondruš.

Podnikatele na Konicku trápí především ekonomika v regionu. „Je těžké podnikat někde, kde není práce, kde lidi odjíždí za výdělkem do zahraničí a peníze, které přivezou stejně zase odvážejí jinam,“ poznamenal knihkupec Šimík. I lidé z menších měst si totiž zvykli jezdit nakupovat do supermarketů.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku