Ve čtvrtek například tím, že zde uspořádali tradiční Slámový den. Už od roku 2002 sem jezdí Miloslava Zatloukalová z Brodku u Konice, aby zájemcům předvedla, jak se vyrábějí slámové ozdoby i další drobnosti na vánoční stromeček.

„Jsem tady vždycky moc ráda, protože si tu odpočinu a popovídám s příjemnými lidmi," řekla dáma, která se lidovým řemeslem zabývá už pětadvacet let.

„Moje maminka pracovala v tehdejším Ústavu lidové umělecké výroby v Lipové a já se tedy do takového prostředí narodila," řekla Miloslava Zatloukalová.

„Byla jsem při tom, když maminka věci vyráběla a ani jsem později netušila, co všechno umím, co je mi jasné, jaké fígle jsem si zapamatovala, jak umím vhodně vybrat materiál, aniž bych se to zvlášť učila," svěřila se výtvarnice, která kromě slámových výrobků tká na stavu koberečky a další produkty, navíc se naučila dělat různými technikami kraslice.

„To mě hodně baví a ještě finální práce na výrobcích, třeba dekorovat věnce. Věci ze slámy samozřejmě také, jen je to někdy pásová výroba, když musíte třeba udělat na objednávku 300 srdíček," řekla Miloslava Zatloukalová.

A co ji těší teď v adventním čase? „Já mám na vánocích ráda všechno. Jsou to krásné svátky," řekla žena, která mnohým zpříjemní vánoční interiér svými výrobky.

„My se vždycky těšíme na Štědrý den, až se potkáme u svátečního stolu, vymýšlíme, co kdo udělá a bavíme se tím, abychom si připravili hezké společné chvíle," svěřila se výtvarnice. U štědrovečerního stolu jich bude doma asi patnáct.

„Já prodávám ještě 23. prosince ve stánku na Zelném trhu v Brně a přijedu domů až v noci. Tak jsme si naplánovali, že mladí zajistí stromek a kapra, někdo udělá saláty, já uvařím polévku. A pak se díváme na pohádky a dáme si všichni štamprličku a je nám spolu dobře. A to je vlastně i mé vánoční přání. Aby to tak bylo pořád, abychom se na Štědrý den u stolu v pořádku a v klidu vždycky sešli," řekla Miloslava Zatloukalová na závěr.