Letos je však situace jiná. Žádná auta na parkovišti, obchod zavřený. Především však stojící vleky zející prázdnotou. Důvod je vidět na první pohled: nedostatek sněhu.

"Snažili jsme se zasněžovat, ale i teď je jen kolem nuly. Meteorologové pořád slibují pořádnou zimu. Pokaždé ale jen řeknou, že bude za pět dní. A pak pouze slib zopakují," zlobí se za provozovatele Jiří Křeček.

Na svahu jen děti

Společně s několika kolegy postává u opravovaného sněžného skůtru. Na práci toho v tu chvíli moc nemají: jedinými návštěvníky osiřelého areálu jsou děti z lyžařské školy Snow fox. Vyráží na svah, který je však v dolní části stále pod nadvládou trávy.

"Podmínky? Na to počasí jsou skvělé. Vyrážíme vždycky, když je aspoň trochu sněhu," poznamenala Eva Růžičková, než se šla věnovat svým svěřencům.

"Jééé, ono to jede dozadu!" ozve se už zanedlouho od drobné dívenky, kterou lyže ještě neposlouchají. Zkušenější z dětí už nastupují na menší z vleků, pro tu příležitost zprovozněný.

"Pomu určitě ještě tento týden pouštět nebudeme," poznamenal Jiří Křeček.

Je to hrozné, stýská si Křeček

Netrvá dlouho a děti už fičí po svahu. Ten přesto působí skutečně prázdným dojmem. Obvyklé tisíce lyžařů se zatím nekonají, přitom v minulosti měli v Kladkách touhle dobou za sebou i měsíc sezóny.

"Je to hrozné. Nyní by nám měla přijít další faktura, musíme zaplatit dvě stě tisíc na elektřinu, nájem, palivo. A nevydělali jsme ani korunu," zoufá Křeček.

Opouštím ho smutného a nespokojeného. Mířím do obchodu nakoupit a protože jsem stále v Kladkách, nemohu se nezmínit o situaci na sjezdovce.

"Je to bída no. Ale třeba se to ještě zlepší," slyším optimisticky od paní, která mi počítá nákup. A skutečně: místo jara nacházím venku bílou tmu, chumelenici, za kterou by se nemusel stydět ani na leckterých horách. Zimo, vítej v Kladkách!