Například v Kladkách zatím nefungují všechny vleky. K dispozici je zatím pouze lyžařská škola.

„Čekáme ale další sníh a od úterka spouštíme malý vlek. Před dalším víkendem pak vyvineme veškeré úsilí pro to, aby se nám podařilo zprovoznit i ten nejdelší, sedm set metrů dlouhý," říká Jiří Křeček z kladeckého Sokola, který lyžařský areál provozuje.

V Kladkách se zatím lyžovalo na celém svahu pouze od Silvestra do devátého ledna. Obleva však na zbytek zimní sezóny areál z větší části uzavřela. Aktuálně je na svahu kolem patnácti centimetrů sněhu. I přesto zatím Jiří Křeček hledí na zbytek zimy spíše optimisticky. Podle svých slov totiž areál pravděpodobně přes nepříznivé sněhové podmínky neskončí ve ztrátě.

„Teď nám přišla faktura za elektřinu na prosinec v hodnotě zhruba devadesáti tisíc. Také ještě něco splácíme. Není ještě vyhráno, ale ve ztrátě bychom přesto skončit neměli," říká Jiří Křeček.

Areál v Kladkách sice na své dva vleky, lyžařskou školu či areál pro snowboardisty zatím přivítal návštěvníky pouze na několik dnů, jinde na Prostějovsku jsou však na tom ještě hůře. Vlek v Malém Hradisku už totiž kvůli nedostatku sněhu nefunguje celé roky.

V Hradisku čekají na dostatek sněhu

„Potřebujeme zde na sjezdovce tak čtyřicet centimetrů sněhu. V posledních letech to ale vypadá tak, že nám napadne sníh a brzy zase roztaje. Naposledy tak vlek fungoval před třemi lety," uvádí starosta Malého Hradiska Marian Fiedler. Ten také přidává další důvod, proč vlek nefunguje. Na svahu se sjezdovkou totiž chybí umělé zasněžování.

V Kladkách sice narozdíl od Malého Hradiska zasněžují, během části ledna a téměř celý prosinec to však nebylo možné. Teploty se totiž i během noci pohybovaly kolem nuly nebo i nad ní.

„Bohužel jsem si ještě nestihl zalyžovat, pořád někde létám a je spousta práce. Těším se proto, až se svezu," říká Jiří Křeček. Podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického úřadu (ČHMÚ) by se měl dočkat. Olomouckému kraji předpovídá na úterý sněžení a až do čtvrtka sněhové přeháňky a noční teploty pod bodem mrazu.