„Debata se koná v severním přísálí, kdy se nám z oken naskýtá pohled na tržnici, kostel, budovu finančního úřadu a další významné budovy města. Cílem besedy je zvážení, co dál s veřejným prostorem," nastínil Jan Navrátil z občanského sdružení, podle kterého je nutné řešit podobu prostoru v centru města.

Beseda se koná tři týdny před veřejným projednáváním posledních změn nového územního plánu Prostějova.

„Je potřeba bezodkladně rekonstruovat tržnici a řešit parkování v centru. Je potřeba dostavět proluky, a to nejlépe více investory, aby město vypadalo jako město, a ne jako zbořeniště. Co nebude využito jinak, tak zatravnit, osázet a doplnit lavičkami. Musíme stanovit jasný zástavbový plán a držet se ho v dalších letech. Pozemky prodat za tržní cenu a z prodejů financovat opravy toho, co zůstane v majetku města. Co to ale bude? Kasko, parkoviště u finančního úřadu nebo městská tržnice?," zajímá Jana Navrátila.

„Architekt Jiří Roubík na jedné besedě navrhoval, aby se území neprodávalo jako celek, ale postupovalo se podle zástavbového plánu. Tak by zde mohla vzniknout městská zástavba, a ne obchodní monument," míní aktivista z občanského sdružení.

Účast na středeční debatě přislíbil i architekt Petr Novák či památkář z Národního památkového ústavu.

„Dávali negativní stanovisko k výstavbě, byli proti podzemnímu parkovišti," vysvětlil Jan Navrátil a dodal, že pozvání na debatu opět obdrželi i prostějovští radní a zastupitelé.

Podle aktivistů z občanského sdružení Pro Prostějov není o bourání Kaska a o prodeji pozemků společnosti Manthellan ještě rozhodnuto.

„Je potřeba celou kauzu ukončit a zahájit práce na novém řešení," uzavřel Jan Navrátil. (ham)