„Tato akce v sobě ukrývá nejen přípravu na Vánoce v podobě ručně vyrobených přání, ale také téma odpadů a jejich recyklaci. Na dnešní tvořivé dílně ručního papíru máme dvě stanoviště, mokré a suché. Na tom suchém děti a dospělí tvoří z již hotového ručního papíru. Za chvíli se však přesuneme na mokrou variantu, kde si zkusí vyrobit vlastní ruční papír ze starých letáků a pozvánek,“ prozradila Deníku vedoucí Ekocentra Iris, Petra Orálková.

Vánoční přání, záložky do knih i jmenovky na dárky

Děti spolu s dospělými v průběhu pozdního odpoledne pracovali také s razítky, provázky či vyrážečkami. A nezůstalo jen u přání.

„Vyrábím tady záložku pro maminku. V Ekocentru navíc navštěvuji oddíl Rejsků, moc se mi tu líbí, před čtrnácti dny jsme tu měli víkendovou akci,“ rozpovídala se malá Lucie Ticháčková.

Stejně jako Lucie i malý Tomáš Hýbl chodí do zdejšího oddílu Mladých ochránců přírody, Rejsků.

„Dnes tady vyrábím přáníčka, ještě ale nevím, komu je dám. V Rejscích mě to moc baví, hrajeme tu nejrůznější hry a učíme se o přírodě,“ dodal Tomáš.

Edukační programy pro školy i veřejnost

Ekocentrum Iris letos v září oslavilo již čtyřicet let své působnosti. Po celou tu dobu se snaží neúnavně a poutavě seznamovat školky, školy i širokou veřejnost pomocí nejrůznějších edukačních programů s přírodou, její ochranou i procesy, které se v ní utvářejí.

„Aktuálně Ekocentrum Iris představuje ve školách program s názvem Vánoční botanika. Na leden pak chystáme vycházku se Zimní královnou, zatím však nechci více prozrazovat,“ dodala s úsměvem Orálková.

Aktivní je Ekocentrum i v rámci oddílu Mladých ochránců přírody, Rejsků. Pravidelně se scházejí, jezdí na letní tábory i do lanového centra. Výuku o přírodě a její ochraně se snaží předávat zábavnou formou třeba pomocí her v přírodě. „Náš oddíl má skoro padesát člen, z toho třiačtyřicet tvoří děti,“ uzavřela vedoucí Ekocentra Orálková.

Mezi nejvýznamnější akce, které Ekocentrum pořádá, bezesporu patří Den stromů, Den Země i organizace nejrůznějších přednášek s odborníky.