Mohou nové kolky a „rodné listy" vymýtit padělatele lihovin?

„Nové kolky jsou jen jedním z kroků, jak docílit větší bezpečnosti," míní Petr Maxa, tiskový mluvčí prostějovské likérky Granette & Starorežná Distilleries.

Podle jeho slov je ale k zabezpečení potřeba více ochranných prvků, protože i s novými kolky si umí černý trh poradit.

„Naše výrobky mají rodné listy již dávno. Důležité jsou kontroly jak při výrobě lihovin, tak při nákupu lihu. U nás probíhají kontroly už u dodavatelů lihu a poté i v několika stupních při výrobě," tvrdí Petr Maxa s tím, že likérky by si měly při nákupu lihu vybírat osvědčené dodavatele.

SOUVISEJÍCÍ: Šéf Starorežné: Prohibice? Každý den přicházíme o 5 milionů

Víčko by mělo při otvírání lusknout

„Nejbezpečnější je nakupovat líh v řetězcích, protože ty jej i testují, a ne v mobilních stáncích a podobných zařízeních," vysvětlil Petr Maxa.

Několik ochranných prvků se nachází i na láhvi, a nejedná se jen o kolek či číslo šarže.

„Lidé by si také měli všímat, zda není poškozené víčko. Když láhev otevíráte, měli byste slyšet lusknutí," vysvětlil mluvčí prostějovské likérky, která se v minulých dnech potýkala s nařčením, podle něhož se etiketa Hanácké vodky objevila na rizikových alkoholických nápojích. To se však na základě toxikologické expertizy nepotvrdilo.

Společnost zvažuje podání trestního oznámení 

„V současné době není k dispozici žádný znalecký posudek, který by potvrzoval jakoukoli hladinu metylalkoholu u takto označeného obalu," konstatovala Štěpánka Zatloukalová, tisková mluvčí Policejního prezidia. Společnost nyní zvažuje podání trestního oznámení pro pomluvu v metanolové aféře.

„V tuto chvíli uvažujeme o právní cestě," potvrdil Petr Maxa.

Policisté i kontroloři stále pokračují v kontrolách stánků a provozoven. „Za uplynulých 24 hodin jsme zkontrolovali 758 provozoven v celém kraji," potvrdila ve čtvrtek dopoledne mluvčí policistů Marie Štrbáková.