Se stížností na hlučné střelby se obrátil i na městský úřad v Plumlově. Tam mu dali do ruky materiály, ve kterých vojáci vysvětlují, proč vlastně pálí.

„V současné době, do termínu třicátého června letošního roku (2008 – pozn. redakce), je zpracovávaná projektová dokumentace, která bude řešit protihluková opatření celé střelnice Hamry včetně nově zrekonstruované dvousetmetrové střelnice. Pro účely zpracování projektové dokumentace je nutné provést měření akustické hladiny hluku jednotlivých zbraní a z těchto důvodů může dojít ke zvýšení množství počtu střeleb na stávající střelnici,“ přečetl Solný oznámení, pod nímž byl podepsán Jiří Houdek, zaměstnanec Vojenské ubytovací a stavební správy Brno a které došlo obci druhý týden v listopadu loňského roku.

Nad citací rozhodil Solný se zjevným znechucením rukama. „Armáda nám pořád jen lže. Vůbec nikoho, kdo by tam měřil hluk, jsme u střelnice od února loňského roku neviděli. Navíc ministerstvo obrany tvrdilo, že protihluková studie bude dokončena již v březnu 2008, a ne teprve v červnu,“ netajil roztrpčení Solný.

V pondělí odpoledne se vydal promluvit si s vojáky přímo do střelnice. S čím se vrátil? „Jejich velitel mi řekl, že měření hluku už dávno provedli,“ lapal po dechu rozhořčeně Solný.

Avšak nejen hluk výstřelů, ale i možné zavalení hamerských zahrad a cest bahnem ze střelnice, nedá Solnému spát. „Armáda dobře ví o marastu, který se z jejich areálu valí do vsi při tání či přívalových deštích. Ač se pomalu blíží jaro, nepodniká nic, aby to nějak vyřešila,“ vrtí hlavou hamerský starousedlík.

Starosta Plumlova se bojí jara

Plumlovský starosta Adolf Sušeň, pod jehož správu Hamry patří, dává Solnému v lecčems za pravdu. „Pokud někde naměří nadměrný hluk, jak se stalo vloni na jaře u hamerské střelnice, tak nevím, proč se tam střílí dál s tím, že měření budou dál pokračovat,“ uvedl. Poznamenal, že se armáda chová alibisticky a nejspíš jen využívá děr v zákoně.

„Ohledně potíží s bahnem mi vojáci dali loni na vědomí, že již vše vyřešili. Byl jsem se u střelnice podívat a zjistil jsem, že tam vykopali nějakou strouhu. Ta však ústí do třiceticentimetrové roury, která nedokáže všechen příval pojmout, navíc se i ucpává a voda s bahnem se pak hrne na cesty. Budu znovu požadovat, aby to zabezpečili,“ konstatoval Sušeň.

Podle vyjádření mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška je hamerská střelnice pro výcvik prostějovských specialistů nezbytná. Areálu se vojsko vzdát nemíní, chce jej do budoucna upravit na moderní zařízení. „Věřím, že po rekonstrukci střelnice už lidé nebudou hlukem trpět tak, jako dosud,“ vyjádřil se již před časem Pejšek.