„Není vůbec snadné. Poloha, kdy medvěd trhá borůvky, mi ale celkem jde,“ přiznala s úsměvem jedna z návštěvnic pravidelného úterního setkání.

V prostějovské Duze byly v úterý před sedmnáctou hodinou k vidění nejen postoje mlsného medvěda, ale i pohyby lovícího tygra nebo jelení krůčky. Do sestavy nejstaršího čchi kungu patří přitom i opice a jeřáb. Každé ze zvířat je zosobněním jednoho živlu – větru, ohně, vlhka, sucha a chladu.

„Moderní lidé mívají největší problémy s páteří. Odráží se na ní stav vnitřních orgánů, jako jsou plíce či ledviny. Čchi kung dokáže tělo harmonizovat. Pracuje s životní silou, která proudí tělem v drahách,“ zmínil se lektor Rudolf Sosík. Umění kultivace životní energie lze podle něj cvičit každý den, není k tomu potřeba nic jiného než pohodlné oblečení.

Čínská cvičení vyučuje Rudolf Sosík v Prostějově od roku 1995. Dostal se k nim přes japonské bojové umění. Společně se známým prostějovským akupunkturistou Radomírem Růžičkou napsal několik knih zaměřených na čínská zdravotní cvičení. (rh)