„Před první světovou válkou našel místní Jan Vojáček na poli kus antracitu a založil v Drahanech družstvo pro dobývání uhlí. To mělo poměrně širokou účast a lidem se podařilo prokopat do devonských vrstev, kde našli uhlí. Vytěžili ho asi dva travní koše a místní kovář ho roztavil ve výhni. Úspěch však neměli, protože v devonských vrstvách je uhlí geologickou kuriozitou. Družstvo tak s první světovou válkou zaniklo," nastínil dlouholetou historii Pavel Moš, kurátor Muzea Drahanské vrchoviny a vzdělávacího centra TGM.
Ve třicátých letech se pokusil obnovit hornickou tradici drahanský krejčí a syn Jana Vojáčka Jan.
„Rozhodl se znovu otevřít ložisko a otevřel starou železnou štolu v Repešském žlebu. Kopal tam s rodinou dva až tři roky, ale na uhlí už nekápnul," uvedl Pavel Moš a dodal, že jeho snaha však nebyla úplně marná.
„Objevil nejstarší zkameněliny na Moravě a také relikty dolování ze šestnácté století. V regionu se však zřejmě těžilo už od pravěku," dodal kurátor drahanského muzea.
120 metrů dlouhá
Zhruba dvacet metrů dlouhá štola pojmenovaná na počest Jana Vojáčka vyrůstá v muzejním sklepě, který dlouhá léta sloužil jako sklad. Její výstavba spolkne téměř sto metrů kulatiny a stejné množství dřeva nařezaného na desky.
„Na výstavbu štoly jsme získali dřevo z vojenských lesů," uvedl Pavel Moš.
Součástí štoly, která je unikátem svého druhu na Moravě, bude také expozice dějin hornictví a hutnictví.
„Vzácným exponátem bude část stojky z původní výdřevy, odborníci určili setnutí stromu na rok 1551," vysvětlil Pavel Moš a dodal, že podobnou umělou štolu mohou lidé vidět na Moravě až v Paskově, jejíž součástí jsou i ukázky novodobé strojní těžby uhlí.
Bíží se Sýrobraní a další události
Slavnostní zarážení umělé hornické štoly je naplánováno na 3. května, kdy drahanské muzeum zahájí sezonu Sýrobraním. „Bude to první velká akce letošní sezony. Podle starého pernštejnského urbáře z roku 1590 odváděly Drahany, Otinoves, Hartmanice, Bousín a Rozstání vždy o svatém Jiří celkem 106 bochníků sýra. Spolu s Určicemi tak zásobovaly sýrem plumlovské panstvo," nastínil zahajovací akci Pavel Moš.
Kromě umělé hornické štoly si muzeum na letošní rok připravilo další novinky.
„Koncem června, na místní hody, otevřeme interaktivní expozici pravěku a středověku. Lidé si budou moct vyzkoušet mletí obilí na žernovu či sekání kamennou sekerou. Plánujeme otevřít i tkalcovskou dílnu, kde si návštěvníci vyzkouší hřebenový stávek či tkaní na karetkách, k vyzkoušení bude i drátěná košile a některé středověké zbraně," nastínil další plány Pavel Moš.
Do muzea se letos chystá i David Proutný.
„Minulý rok jsme byli v muzeu na Slavnostech ohně a děti z toho byly nadšené. Proto se tam letos určitě s rodinou chystáme znovu zajet. Uděláme si výlet na kolech na nějakou akci a při té příležitosti se určitě podíváme i do štoly. Děti mají nejradši interaktivní výstavy, takže pokud si budou moct něco vyzkoušet, budou nadšené," míní.
Muzeum v Drahanech otevřelo své brány před rokem v budově bývalé školy.
„Provoz se teprve rozjíždí, ale předpokládáme, že akce i expozice si najdou své příznivce a budova muzea ožije dětmi a návštěvníky," uvedl starosta Drahan Milan Marek.
Plánované akce na letošní rok
3. 5. Sýrobraní
22. 6. (drahanské hody) Nemrtví
28. 6. Císařský večer
26. 7. Střelecký den
23. 8. Dobytí hradu Drahaus
26. 9. Noc vědců
25. 10. Slavnosti ohně
6. 12. Drahanský adventní jarmark