Na začátku děti obdržely žeton, který měli po celý večer chránit. Nejmenší drobotina na trase ocenila třeba stanoviště víl.

„Tady děti jenom přinesou kytičku a předají mi ji,“ vysvětlila Deníku doloplazská víla.

„U Bílé paní dostane každý svítící náramek,“ usmívala se na všechny Nikola Běhalová. Pro odvážnější bylo pavoučí stanoviště.

„Některé menší děti se bojí, že na ně pavouk skočí, ale starší spíš machrují,“ zhodnotila reakce dětí Romana Novotná.

Ani návštěvu pekla ve sklepení si většina návštěvníků nenechala ujít. Kromě pekelného ohně a tria veselých čertů tam děti čekalo házení tenisáků na cíl.

„Vo-vo-vo vodník!,“ zvolala najednou čertice Tereza Pecinová, když se do pekla přišel ohřát jejich zelený pohádkový kolega. „A říká mi Fando!“ doplnila filmový citát k obveselení všech přítomných.

„Bál jsme se jenom zombíků,“ přiznal Michal Kroupa z Nezamyslic.

„Tak tam jsem se bála i já,“ přisvědčila maminka Lucie Kroupová po absolvování celé procházky.

V parku organizátoři připravili bohaté pekelné občerstvení, malování na obličej a sladké odměny pro odvážné a nebojácné děti.

Vrcholem sobotní akce byl boj o Bílou paní. Tu letos chtěli čerti s Luciferem, v podání René Běhala, prodat. Podle pověsti o bohaté hraběnce, která celý život mamonila peníze a zaprodala svou duši peklu žije na zámku v Doloplazech Bílá paní.

A aby ji čerti neprodali vodníkům, děti ji mohly vyplatit žetony, které dostaly na startu. A tak Bílá paní zůstala i pro další roky na tamním zámku.

Akce, na kterou si děti lampiony, lucerničkami či baterkami posvítily na strašidla se podle organizátorů i účastníků vydařila. „Nemáme přesnou evidenci, ale odhadem se tady letos sešlo přes čtyři stovky lidí,“ sdělila Deníku kvalifikovaný odhad jedna z hlavních organizátorek Hana Žurowská.

„Musím poděkovat všem organizátorům, protože soudě podle ohlasu přítomných dětí i dospělých, akce se nám i letos vydařila,“ dodala ještě Žurowská.

Autorka: Adéla Palíšková