Objevily se dokonce informace o tom, že již tuto sobotu by se v obci měla konat obdobná akce. Policie ale tuto informaci nepotvrdila. Žádné shromáždění není na obecním úřadě ohlášeno. Policisté ustavili více hlídek a místní domobrana dočasně přerušila činnost.

„Informaci, kterou jsme získali z operativních zdrojů, prověřujeme, ale žádné shromáždění potvrzeno nemáme. Jednáme se zástupci obce a neziskovými organizacemi. Ne všechny problémy ale může vyřešit policie, jsou tam problémy sociální, s dětmi, bydlením, hygienou a podobně," řekla ve čtvrtek ČTK policejní koordinátorka pro menšiny Michaela Sedláčková. Potvrdila, že policisté v obci častěji hlídkují.

SOUVISEJÍCÍ

„Čechy Čechům," znělo hanáckou vesnicí

Demonstrace v Dřevnovicích? V regionu nemusí být poslední

Medvědí dřevnovická služba

Podle místních se situace vyhrotila poté, co do Dobromilic přijela skupinka radikálních účastníků dřevnovického pochodu.

„Romové nám vyčítají, že jsme radikály do obce pozvali, což není pravda. Dřevnovice nám udělali medvědí službu, napětí v obci vzrostlo. Abychom nepřilévali ojel do ohně, pozastavili jsme domobranu. S akcemi radikálů zásadně nesouhlasíme," uvedl jeden z organizátorů místní domobrany Jaroslav Jordán.

Podle Sedláčkové do Dobromilic v sobotu dorazilo 12 radikálů, střet s místními nevznikl. Policie radikálům zabránila projít obcí a tři lidi zadržela. Jejich jednání vyhodnotili jako přestupek proti veřejnému pořádku.

Dobromilice se snaží řešit situaci po svém

Podle starosty Pavla Drnovského nikdo obci žádnou akci neohlásil.

„O ničem nevíme, o problémech v soužití s Romy jednáme. Zastupitelstvo schválilo vyhlášku o zákazu požívání alkoholu na veřejných prostranstvích, další vyhlášku o veřejném pořádku doděláváme," uvedl starosta. V minulosti se v obci konalo několik setkání zastupitelů s občany za účasti policie, neziskových organizací, krajské hygienické stanice či hejtmanství.

V obci žije zhruba 860 obyvatel, z toho je 250 trvale přihlášených Romů. Podle místních je jich ale ve vesnici mnohem více. Do domobrany se přihlásilo kolem 15 lidí, do ulic hlídky vyšly asi desetkrát. Jejich cílem je zlepšit soužití v obci a poukazovat na případné problémy.

SOUVISEJÍCÍ: V Dobromilicích už hlídkuje domobrana! Výsledky? Zatím je moc brzy