„Jedná se o sedm rodinných domů. Jsou ve špatném technickém stavu, hyzdí okolí a mohou ohrožovat kolemjdoucí," uvedl starosta Dobromilic Pavel Drnovský.

Ulice, v nichž většina domů určených k demolici stojí, se nachází ve východní části obce. Jen pár metrů do vstupu do ní stojí první dům, který půjde k zemi. A naproti se nachází další. „Celé to zde patří obci. Už se s tím dávno mělo něco udělat aby nám pak spravili silnici. Vždyť je tato ulice nejhorší," sdělila mi při návštěvě romská obyvatelka jednoho ze sousedních domů.

Na demoliční práce dostali dotaci

Ty nechá obecní úřad zdemolovat i za přispění ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Dobromilice se totiž staly jednou z jednadvaceti obcí v České republice, kterým MMR poskytlo na demoliční práce dotaci. „Cílem podprogramu Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách Ministerstva pro místní rozvoj je pomoci připravit území tak, aby jej bylo možné znovu plnohodnotně využít k dalšímu udržitelnému rozvoji obce. Demolice objektu musí být následována celkovou revitalizací prostoru, včetně možné výstavby objektu. Ten ale musí sloužit jinému účelu než sociálnímu bydlení," uvedla v tiskové zprávě mluvčí ministerstva Veronika Vároši. Doplnila, že Dobromilice získaly ze státního rozpočtu více než tři miliony korun.

Právě toho, co by se s místy po demolovaných objektech mohlo stát se bojí někteří místní. Jedním z nich je například pan Josef. „Je sporné, zda je demolice dobrým krokem. Záleží, co se s místy bude dít a co se tam bude stavět. Je nebezpečí, že si pozemky zabere nějaký cikánský spolek," uvedl obyvatel Dobromilic bydlící nedaleko od ulice, kde k demolici dojde. Vyjádřil dále obavy z toho, aby se stavbou domů místo těch zbořených nezvýšil v budoucnu počet obyvatel ve vyloučené lokalitě. Ta je podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj jednou z pěti na Prostějovsku.

Část Dobromilic připomíná zbořeniště. Obecní úřad se rozhodl s tímto stavem něco udělat, plánuje demolici sedmi rodinných domů.

Část Dobromilic připomíná zbořeniště. Obecní úřad se rozhodl s tímto stavem něco udělat, plánuje demolici sedmi rodinných domů. FOTO: Deník/Michal Sobecký

Nejbližší pak jsou hned sousední Hradčany-Kobeřice. I zde se shodou okolností letos rozhodli některé zničené a chátrající domy zbořit. Na dotaci však obec nedosáhla. „V Dobromilicích je zpracovaný územní plán, u nás ne. Dotace tak nepřipadala v úvahu," vysvětlil místostarosta obce František Vychodil. Zároveň také prozradil, jak by se v budoucnu mělo s pozemky po demolovaných budovách naložit. „Domky mají šedesát až osmdesát metrů čtverečních. Plánujeme alespoň ve dvou případech, kdy spolu pozemky pod nimi sousedí, parcely spojit a udat je na rodinnou zástavbu," řekl František Vychodil.