„Na to, kolik kulturních akcí a jak velké se v Čechách pod Kosířem pořádají, tak je tu opravdu málo místa na parkování. Chápu turisty, kterým se moc nelíbí, že musí po obci kličkovat než najdou volné místo," popsal Václav Obr, ředitel zdejšího Muzea kočárů.

Problém se zaparkováním potvrzuje také Kateřina Praskačová z Prostějova, která si do Čech pod Kosířem vyrazila za turistikou.

„Je to hrozné., když je tu nějaká akce, těžce se tu projíždí a ještě hůř parkuje. Viděla jsem stát auta všude možně, i na obrubnících něbo v trávě. Sama jsem naposledy dlouho přemýšlela, kde auto nechám. Nakonec jsem zajela až skoro na konec dědiny," řekla Kateřina Slouková.

Akcí a lidí přibývá

Během roku pořádají v Čechách pod Kosířem přehlídku tradičních řemesel Josefkol, řemeslný jarmark či dětské dny. Při té příležitosti se do obce sjedoou tisícovky lidí ze sousedních i vzdálenějších vesnic a měst. Bezproblému zaparkuje jen prvních pár z nich. Plochy před Muzeem kočárů, sokolovnou a zámkem totiž pojmou jen několik desítek aut. Rychle se tak plní i okolní ulice, ve kterých se poté hůře projíždí.

Podle Václava Obra navíc do obce proudí díky rozhledně i informačním tabulím na dálnici ještě více lidí, než dřív. Se současným stavebním ruchem na náměstí Svobody v centru obce tak hrozí, že turisté příště budou mít ještě méně možností, kam odstavit své auto.

„Nejvíc samozřejmě přestavba náměstí omezí lidi, kteří v té části bydlí. Co se týká samotných oprav, nemyslím si, že byly úplně nutné. Třeba náměstí Svobody, které se mění nejvíc, nebylo ve vyloženě hrozném stavu. Je ale podle mě stále těžší sehnat dotace, takže asi je lepší začít teď, než za nějakých pět let," vyjádřil se smířlivě Luděk Janeček z Čech pod Kosířem.

Změny

Starosta obce pak dodává, co všechno se ve středu vesnice se zhruba tisícovkou obyvatel změní.

„Budujeme nové chodníky, osvětlení a upravujeme zeleň. Také parkoviště před muzei dostává nový povrch," vysvětluje starosta obce Milan Kiebel. Zároveň ale dodává, že nová parkovací místa zatím nepřibudou.

„Byli jsme při žádání o dotaci na opravy v časovém tlaku, navíc na tohle se dotace z regionálního operačního programu nevztahuje," říká starosta Čech pod Kosířem.

Řešení do budoucna

O problémech s parkováním však ví a obec je bude v budoucnu řešit.

„Nové zastupitelstvo bude příští rok dělat takzvanou studii proveditelnosti, která zjistí, co všechno se musí vyřídit a kolik by nové parkoviště při vjezdu do obce od Stařechovic stálo. Už jsem si udělal předběžnou kalkulaci, půjde o milióny," říká starosta obce, v níž se současně s centrem opravuje také čistička odpadních vod.