Po loňské premiéře se Bousín přihlásil i letos. "Žádnou stuhu jsme nezískali, ale obdrželi jsme titul Vesnická knihovna Olomouckého kraje. Náš občan Josef Julínek byl zase oceněn jako Osobnost Olomouckého kraje," sdělila Deníku starostka Bousína Monika Tmé.

Komisi ukázali všechno

"Připravovali jsme se komplexně. Necílili jsme na žádnou konkrétní stuhu," pokračovala starostka jedné z nejmenších soutěžících obcí v republice.

Zapojili se prakticky všichni. "Jsme malí, tak se musí snažit každý. Když nejsme hasiči, jsme občané. Z počtu 150, když odečtu děti, se zapojili úplně všichni," směje se Monika Tmé.

Bousín společně s místní částí Repechy žije zajímavým společenským životem. Pracuje se tu na několika projektech. "Komisi jsme je ukázali. První byl projekt Ptáčata bez hnízda o vysídlení lidí z Drahanské vrchoviny v době druhé světové války. Dále chceme domovní čistírnu odpadních vod. Těch projektů je ale daleko více," informovala starostka.

Bousínští předvedli i práci s pejsky nebo koníky

"Pro majitele psů připravujeme cvičák a máme zde i paní, která rehabilituje nemocné koně. Za dvě hodiny toho bylo opravdu hodně," shrnula návštěvu hodnotící komise starostka Bousína.

Na dvouhodinovou vizitu se připravovala obec celý rok. "Po loňské premiéře jsme se rozhodli, že do toho půjdeme znovu. Motivovalo nás první ocenění, chceme se pořád zlepšovat. Nutí nás to pořád něco dělat," vysvětluje starostka.

V Bousíně žije 134 obyvatel a prakticky každý je v nějakém spolku. "Oficiálně máme tři spolky. Sbor dobrovolných hasičů, Sokol a Občanské sdružení Bousín a Repechy. Zmínit musím i Spolek Rajka a neoficiální spolek Boženy, který funguje a sdružuje místní ženy. Pak máme i klub cyklistů s názvem Nevyjedem, kteří opravdu ještě nikdy nevyjeli," culi se aktivní žena, která stojí v čele obce.

Šikovní malí hasiči z Bousína:

Útok mladších žáků Bousína, Hrochovská stodňa, 25.5. 2024 | Video: Zdeněk Vysloužil

Do soutěže Vesnice roku 2024, kterou vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj, se přihlásilo v celé republice 196 obcí. V rámci Olomouckého kraje jich je sedm. Z Prostějovska se ucházejí o stuhy Vrchoslavice a Bousín, z Přerovska jsou v soutěži Lazníky a Radvanice, z Olomoucka jediné Haňovice a Šumpersko reprezentují Loučná nad Desnou a Rohle.

Letos se koná 28. ročník a je spjat s řadou změn a inovací. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo nové ocenění v podobě fialové stuhy za inovativní řešení. Dále se bojuje v krajských kolech o zlatou, bílou, modrou, zelenou a oranžovou stuhu.

Vybrali jsme pro vás: