Oslava přilákala jezdce na koních, ale také vcelku hojný počet zvědavců. Rodiče s dětmi přišli omrknout koníky v akci a děti pohled na hřívnáče v sychravém studeném počasí ocenily.

„Pojď dál, jinak koníček udělá kop, kop," vzala raději jedna z maminek synka dál od koníka, který se těšil na projížďku.

Hubertova jízda slouží pro pobavení lidí, ale je hlavně oslavou celoroční práce s koňmi zaměstnanců areálu.

„My máme jízdu rozdělenou na část pro veřejnost a část pro jezdce. Diváci se mohou pokochat na začátku, my se pak na dvě hodiny sbalíme, máme své klasické hony na lišku a podobně, Lidé si zatím mohou dát něco dobrého, poté je čeká slavnostní zakončení a ukázka honu," prozradil jeden z masters a vlastník společnosti Bělecký Mlýn v jednom Richard Benýšek.

Krátce před dvanáctou dostali jezdci na koních instrukce k večernímu tradičnímu soudu se všemi náhončími.

„Tak teď budeme dvě hodiny pryč. Upozorňuji, že v průběhu jízdy nejsou povoleny alkohol ani cigarety. Večerní soud pak bude velmi přísný," oznámil masters a téměř třicítka koní rozdělená na dvě skupiny letos již počtvrté vyrazila pod vedením zkušených masters za liškou lesem k Velkému Kosíři.

Jaká je vlastně historie jezdeckého areálu Zámeček?

„Půjčil jsem jednou svého koně panu Benýškovi na Bělecký Mlýn. Dětem se líbil," začal vyprávět pamětník jezdeckého areálu Zámeček František Menšík o historii statku a stájí uprostřed lesů.

„Stáje dříve patřily přemyslovskému baronovi Bochnerovi. Jeho dceru si vzal pan Švábenský, který neměl šlechtický titul, ale hospodařil zde, měl zde krávy a koně, později areál patřil JZD Budětsko," popsal František Menšík.

V padesátých letech ve stájích našli domov plemenní býci. Později se stáje obnovily a JZD Budětsko zde umístilo dostihové koně.

„Měli zde dva hřebce, z nichž jeden byl Limit, vítězný kůň Velké pardubické v roce 1976. Žokej František Zobal, který s Limitem zvítězil, zde dokonce i bydlel. Chvíli to zde vlastnili i Italové. Dnes, jak vidíte, se to zde začíná podobat slušovickému areálu," dodal s úsměvem třiaosmdesátiletý bývalý zemědělec František Menšík, který byl sám členem jezdeckého oddílu v Kostelci na Hané.