„Tento týden jsme začali pracovat na výstavbě kanalizace, nyní máme položenou šachtu," potvrdil ve čtvrtek starosta obce Jiří Zips.

Stavební práce však mohly začít již o pár týdnů dřív. Jejich začátek však blokovala neschopnost úředníků domluvit se na podmínkách smlouvy.

„Protože stavba začíná za železničním přejezdem, dráhy k ní musely dát souhlas. Správa železniční dopravní cesty však požadovala peníze za věcné břemeno a nebyla schopná dohodnout se s Olomouckým krajem. Trvalo asi dva měsíce, než se obě strany domluvily na podmínkách a podepsaly smlouvu," vysvětlil Jiří Zips.

Silnice, chodníky i osvětlení

Necelý kilometr silnice, který vede místní částí Václavovice, volá po opravách už několik let. Obci se na ní podařilo získat dotace z evropských fondů.

„Silnice je v katastrofálním stavu a opravy už nutně potřebuje. Její rekonstrukce vyjde zhruba na 28,5 milionu korun," potvrdil Jiří Zips.

Kromě nové komunikace obec plánuje také opravy chodníků a osvětlení v ulici Nerudova – Palackého.

„Chceme, aby byla ulice kompletně opravená a nová," vysvětlil Zips. Úpravy chodníků a veřejného osvětlení půjdou z obecní kasy. „V rozpočtu jsme na ně vyčlenili něco málo přes pět milionů korun" spočítal starosta obce.

Uzavírky

Stavební práce se však neobejdou bez uzavírek. Šoféři projíždějící obcí a místní se tak budou muset připravit na různá dopravní omezení.

„Budeme se snažit uzavřít co nejkratší úseky a jen na nejnutnější dobu, abychom řidičům a lidem nekomplikovali pohyb po obci," řekl bedihošťský starosta a dodal, že o uzavírkách budou lidé předem informováni.

Dělníci by měli obec opustit na podzim. „Kompletně všechno by mělo být hotové do konce listopadu," uzavřel starosta Bedihoště.⋌ (ham)