Výjimkou nebyla ani víkendová akce Smržické vandr. Střídmý chlapík z vesničky, kterou protíná dálnice D46, si vyšlápl na jedenáctikilometrovou túru. "Vandru se účastním pravidelně, ještě i v době, kdy se startovalo v Prostějově. Většinou jsem ale jezdil na kole, teď už se jdu jen projít," usmíval se před startem fyzicky mimořádně disponovaný senior.

Vždycky zvládl tu nejdelší trasu

"Na kole jsem pravidelně dával těch devadesát kilometrů. Na start jsem jel z domu, takže to dalo dohromady tak 120 až 130 kilometrů. Proč bych se šetřil, když to šlo," prozradil Deníku vášnivý cyklista.

Jaroslav Punčochář (vlevo) z Kelčic na Prostějovsku. Ve svých 94 letech nachodí denně desítky kilometrů. Vpravo Zdeněk Balcařík, předseda KČT Smržice.Jaroslav Punčochář (vlevo) z Kelčic na Prostějovsku. Ve svých 94 letech nachodí denně desítky kilometrů. Vpravo Zdeněk Balcařík, předseda KČT Smržice.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Láska ke kolu přišla ale až v důchodu. "Já se nikdy nevyhýbal pohybu, ale jezdit na kole jsem začal až ve třiašedesáti letech. Jednalo se o celodenní výlety. Celou Hanou mám projetou křížem krážem," pochlubil se Jaroslav Punčochář.

S tím, že se dožije tolika let, nepočítal

"Já vůbec neměl předpoklady pro dlouhé žití. Měl jsem skvrny na plících, každý rok minimálně tři angíny. Profesí jsem hodinář a platilo na mě přísloví ´zmrzlý jako hodinář´," culil se.

Jubilejní 20. ročník, zapsal v sobotu 18. května populární turistický pochod Smržické vandr. 18.5. 2024
VIDEO: Okolo Velkého Kosíře vandrovaly všechny generace. Podívejte se

Říká, že dbát o sebe začal po padesátce. "Začal jsem se otužovat a cvičit. Tehdy jsem si vzpomněl na vojenské rozcvičky. Od té doby každý den ráno vyběhnu na dvůr, cvičím a problémy zmizely," vzpomíná na vojnu.

Alkohol Jaroslav Punčocář neodmítá, ale mluví o střídmosti. "Pivko si dám, ale už to není žádné opíjení, to opravdu ne. V jídle se nijak neomezuji. Nejdůležitější je být pořád v pohybu," uzavřel Jaroslav Pančochář.

Vybrali jsme pro vás:

V šestasedmdesáti letech paří Zdeněk Vichta death metal jako zamlada.
Rockový dědek: Na hrbu má osm křížků, hraje death metal a končit ještě nehodlá
Slet čarodějnic ve Žraloku v rockovém hávu se skupinami Alkehol a Traktor. 29.4. 2023
Výběr Deníku: TOP 5 hudebních festivalů na Prostějovsku. Kdy, kde a za kolik
Kultovní občerstvení v biokoridoru Hloučela praskalo ve švech. Vůně makrel a hudba přilákala davy Prostějovanů. 6.4. 2024
K Abrahámkovi láká vůně makrel a dobrá hudba. Podívejte se
Chátrající stadion ve Sportovní ulici v Prostějově. Archivní foto Deníku. 25. 4. 2022
Ostudy města. Fotbalový stadion ve Sportovní. Co s ním bude