„Není možné do nekonečna tolerovat dluhy čtenářů. Jde nám nejen o vymáhání peněz za upomínky, ale především o to, aby mohla knihovna plnit svou primární funkci, a tou je půjčování knih," vysvětlil Aleš Procházka, ředitel Městské knihovny v Prostějově. Na některé tituly musí čtenáři čekat i několik měsíců.

„V některých případech je to i déle než rok," potvrdil šéf bibliotéky.

Zároveň dodal, že čtenáři neblokují pouze knihy od vybraných autorů, jako tomu bývalo dříve.

„Nelze říct jméno nebo tituly konkrétních autorů. Nejčastěji chybí bestsellery, které momentálně frčí. Teď konkrétně je to například první díl erotické trilogie Padesát odstínů šedi, o který je velký zájem," řekl Aleš Procházka.

Kdo nevrací?

Podle jeho slov tvoří dlužníky dvě skupiny čtenářů.

„V prvním případě jde o lajdáky, kteří nečtou knihu stále dokola, ale mají ji doma někde založenou, a na její vrácení zapomenou. Druhou skupinou jsou čtenáři se syndromem ostychu, kterým brání ve vrácení knihy strach a stud, a proto ji mají raději doma," vysvětlil ředitel knihovny.

Čtenáři, kteří ví, že mají problémy s vrácením knížek, si mohou v knihovně objednat „upozorňovací" službu. Jedná se o tzv. předupomínky, které čtenáře formou SMS nebo e-mailem upozorní na vrácení knihy. Výpůjční dobu si mohou lidé také prodloužit telefonicky nebo prostřednictvím čtenářského konta na webových stránkách knihovny.