„Kolem půlnoci jsme si přáteli povídali před barem. Všimli jsme si, jak se k nám od města blíží skupina lidí. Když byla asi dvacet metrů od nás, začala na nás vulgárně pokřikovat. Všichni utekli do baru, na ulici jsem zůstal jen já sám,“ uvedl mladík, který si nepřál zveřejnit své jméno. Prý alespoň do té doby, než se případ vyšetří.

Útočníci ho podle jeho slov obstoupili. „Na hlavách měli většinou kapuce, jeden kuklu a u dalšího jsem si povšiml vyholené hlavy. Vytáhli si mě mezi sebe a pak jsem dostal ránu pěstí do obličeje. Jeden z nich mě povalil na zem a vyzval ostatní, aby mě zkopali,“ popsal událost mladý muž s podlitinami ve tváři.

Od těžkých zranění jej nejspíš zachránilo to, že mu přišli z baru na pomoc. „Ze země jsem vnímal, jak se to tam mele, a ti neonacisté či hooligans, pak ustoupili,“ vzpomínal.

Strážníci přijeli až po incidentu.

„Zavolal je někdo z nás, skinheadi už ale byli pryč,“ řekl.

Městští policisté sebrali svědecké výpovědi a odjeli. Za půl hodiny byli ale agresoři zpátky.

„Viděli jsme, jak stojí u nedaleké restaurace Haná a vyčkávají, co se bude dít dál. Okamžitě jsme zavolali na policii,“ sdělil napadený mladík.

Hlídka policistů přijela spolu se strážníky a vydala se za zakuklenci. „Nejspíš, aby zjistila jejich totožnost,“ míní muž.

Bitku, kterou jim strážníci popsali jako potyčku mezi místními mladými lidmi, vyšetřují policisté.

„To, jestli v ní figurovali skinheadi, určí až vyšetřování. Osoby s vyholenými hlavami, které byly oblečené do černého, jsme ale na místě prověřovali,“ vyjádřil se Jan Nagy, ředitel prostějovských strážníků.

Jeho zástupce Libor Šebestík si nedokázal vybavit, že by prostějovská městská policie u podobné události někdy zasahovala.

To, že se Prostějovsku provokace extremistů vyhýbají, si před časem pochvaloval Richard Kořínek, šéf olomoucké pobočky humanitární organizace Člověk v tísni. Má k tomu stále důvod?

„O incidentu mám příliš málo informací. Doufám jen, že potyčka nebude mít dohru v podobě něčeho mnohem zásadnějšího, jako jsou například pochody radikálů,“ prohlásil.