„Bráníme se, jak se dá. Nejlepší je to v sobotu, to chodí nakupovat nejvíc lidí. Naopak zase v pondělí mají všichni navařeno z víkendu, tak je to slabší," líčí zahradník Mlčoch.

Je ale rád, že má co prodávat. Například úroda česneku je tento rok asi poloviční.

„Byly mrazy kolem mínus osmnácti a trvaly dlouho. Půda tak promrzla do hloubky, potrhala kořeny a sadba zašla," vysvětlil Jaromír Mlčoch.

Vyšší škody způsobilo také to, že někteří dodavatelé prodávali jako sadbu českého česneku česnek ze Španělska. Ten však není prošlechtěný na odolnost proti mrazům a tak drsné počasí nevydržel. Se špatným osivem či sadbou mají zkušenost i drobní zahrádkáři.

„Letos jsem sel mrkev natřikrát. Na řádku mi vždycky vyrostly tak dvě. A nebylo to počasím," posteskl si jeden z Mlčochových zákazníků, který pro své exoty přišel koupit mrkev do trhu.

Zloději pasou po česneku

Pěstitelé tak musí často svou úrodu chránit před zloději. Právě česnek je totiž v této době jejich oblíbenou kořistí. Není divu, cena bude zřejmě letos rapidně stoupat.

Pěstitelé však uznávají, že by mohlo být i hůř.

„Počasí je vždycky nějaké, s tím nic nenaděláme. A kdo pěstuje zeleninu, musí počítat s tím, že sucho může přijít a bude potřeba zavlažovat. Nás to stálo peníze za elektřinu, ale úrodu máme nakonec dobrou. Naštěstí se nám vyhnuly kroupy při nedávných bouřkách, které jinde napáchaly velké škody," zmínil se Miroslav Nedělník, do jehož zahradnictví v Otaslavicích se sjíždějí lidé ze širokého okolí.

„Zájem zákazníků o českou zeleninu je mnohem větší než dřív. Zdá se, že lidé začínají opouštět nabídku řetězců a vyhledávají místní produkty," podotkl Nedělník. (pam)