„Každý den vidím, jak tam zase něco přibylo,“ vrtí hlavou určický starosta Vlastimil Konšel. Odpadky tam podle něj někdo vyváží v noci.

„Vždyť kdo by si za bílého dne dovolil riskovat, že ho někdo uvidí a bude pak muset zaplatit až padesátitisícovou pokutu?“ ptá se rozezleně.

Poznamenal přitom, že člověka, který na hromadu přihazoval další nepořádek, se podařilo naposledy chytit před dvěma měsíci. „Šlo o staršího muže. Odvedli jsme ho na obecní úřad, kde se nám omluvil. Všechno co napáchal, si pak uklidil a tak jsme jeho provinění vyřešili pouhým napomenutím,“ zavzpomínal Vlastimil Konšel.

Obec přitvrdí

Až bude celý areál v podzimních měsících zabezpečen, zvolí obec mnohem tvrdší postup.

„Na plot umístíme varovné tabule se zvýrazněnou částkou, kterou lidé za nelegální ukládání odpadu zaplatí,“ slíbil starosta. Řekl, že už teď má na stole vyjádření Úřadu na ochranu osobních údajů, které potřebuje pro zákonné spuštění záznamového zařízení.

„Ještě řešíme nějaké podrobnosti s právníkem a samozřejmě i distributorem energie. V areálu totiž musí být kvůli kameře zřízena přípojka elektrické energie,“ zmínil se starosta Konšel.

Skládky vznikají i jinde

Černé skládky nejsou jen problémem Určic, ale i Prostějova. V katastru okresního města vzniká dokonce spousta obvykle menších nelegálních skládek.

Rozezlení prostějovští radní zprvu zvažovali, že budou za informace o původcích pohozeného odpadu vyplácet odměnu. Z obav před udáními a zahlcenými telefonními linkami však tento návrh stáhli.

„Budeme lidem dávat raději nějaká ocenění,“ informoval o změně strategie již před časem prostějovský starosta Jan Tesař. Naznačil, že půjde o nějaké brožury, knihy či multimediální nosiče s tematikou blízkou městu.