Zdůrazňuje, že pokud bude chtít majitel domu nájemníkovi činži zvýšit, musí s tím obyvatelé souhlasit.

„Jestliže nájemník návrh majitele domu odmítne a ten bude na stanovené výši nájemného trvat, nezbude vlastníkovi nemovitosti, než se obrátit se žalobou na soud,“ přiblížila Jitka Chytilová. Podotkla, že pomůckou v rozhodování soudu mají být cenové mapy. Ty určí odpovídající výši nájmu v jednotlivých městech.

„Vím, že Prostějov tyto mapy dosud zpracované nemá. Kdo se o jejich zpracování postará a jak budou vypadat, to netuším,“ vyjádřila se předsedkyně prostějovského sdružení nájemníků.

Cenová mapa za 2 miliony

Veřejnou zakázku na zhotovitele cenových map vyhlásilo ministerstvo pro místní rozvoj. Jde o akci v hodnotě 1,9 milionu korun. Projekt by měl trvat do poloviny roku 2012.

„Cenová mapa bude objektivním souborem dat o výši nájemních smluv uzavřených po prvním lednu letošního roku. V žádném případě nebude nahrazovat regulaci a nebude zvýhodňovat ani jednu ze stran. Bude pouze informačním vodítkem pro nájemníky a majitele o tom, jakých cen je možné dosáhnout v daném místě a čase,“ nechal se slyšet Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj.

Těžko předpokládat, že za necelé dva miliony korun projdou odhadci každý ze stovek tisíc bytů v činžovních domech České republiky.

„Výše nájmu se nemůže odvíjet jen od toho, ve kterém městě činžák leží. Musí zohlednit stav nemovitosti, jeho místností a sociální zázemí a výbavu bytu,“ upozorňuje Chytilová. Zdůrazňuje, že dřívější bytové kategorie právě tyto záležitosti řešily. Ptá se, co udělá za nepřehledné situace po deregulaci pro ochranu zájmů usedlíků prostějovská radnice.

Kolik se platí?

„Nájmy v městských bytech jsme k počátku letošního roku nezvýšili a myslím si, že k růstu činží nedojde ani v privátní sféře. Ta se totiž v této oblasti přizpůsobuje našim rozhodnutím,“ reagovala prostějovská místostarostka Alena Rašková, která má v Prostějově na starosti bytovou politiku.

Město Prostějov vlastní 1326 bytů. Smluvní nájemné v nich činí 51,42 koruny za metr čtvereční plochy. Dřívější regulované nájemné skončilo na ceně 47 korun za metr čtvereční. Stejnou sumu platí i občané žijící v domech s pečovatelskou službou vyjma těch stojících v Kostelecké a Brněnské ulici. Tamní klienti dávají za činži 40 korun za metr čtvereční.

„Nejlevnější nájemné mají lidé bydlící v městském pavlačovém domě v Jezdecké ulici. Činí šestadvacet korun za metr čtvereční bytové plochy,“ zmínila se Marie Hájková, ředitelka Domovní správy Prostějov.

Místostarostka Alena Rašková informuje, že se radní otázkou zvyšování nájmů v městských bytech v roce 2011 nyní nezabývají.