Loni evidovala radnice třicet pojistných případů, které vznikly v souvislosti se sněhem a ledem.

„Většinu událostí již zaměstnanci pojišťovny uzavřeli a poškozeným byla vyplacena škoda,“ konstatovala Jana Gáborová s tím, že ve zbylých případech pojišťovna požaduje doplnění dokumentace.

Její sestavení je poměrně náročné. Musí obsahovat přesné místo vzniku škodné události, její datum a čas včetně detailního popisu okolností.

„Upřesněte například to, jaká byla intenzita sněžení, o jakou vrstvu sněhu šlo, zda kryla nějaké nerovnosti povrchu, nebo jestli ukrývala zmrazky ledu. Zajistěte si kontakt na svědky a pořiďte fotodokumentaci místa vzniku škodné události,“ doporučuje Petr Milata, tiskový mluvčí jedné z tuzemských pojišťoven.

Prokázat výši škody na zdraví lze podle jeho slov prostřednictvím posudku o bolestném, posudku o ztížení společenského uplatnění, potvrzením o ztrátě na výdělku a dokladem o výdajích v hotovosti souvisejících s léčením.

„Jedná se o jízdné do zdravotnických zařízení, doplatky za medikamenty a léčebné prostředky, regulační poplatky a podobně,“ upřesnil Petr Milata.

„Dosud jsem se nesetkala s tím, že by si někdo stěžoval na nevyplacení odškodného nebo na jeho výši,“ tvrdí mluvčí Jana Gáborová.

Město Prostějov má sjednanou pojistku odpovědnosti za škody způsobené zraněním na jeho pozemcích. „Ta se samozřejmě nevztahuje pouze na události související se sněhem a ledem, ale také na případy úrazů zapříčiněných například pádem větví,“ nechala se slyšet mluvčí radnice. (rh)