„Míra nezaměstnanosti vzrostla o dvě desetiny procenta na hodnotu 9,7. Výrazně se však zvýšil počet uchazečů o jedno volné místo. Zatímco v září připadalo na jedno místo necelých dvacet uchazečů, ke konci října už jejich počet dosáhl téměř čtyřiatřiceti," uvedl analytik Jaroslav Mikšaník.

Pokles počtu pracovních míst přichází každý rok s koncem sezonních prací v zemědělství a stavebnictví. Letos je však ještě markantnější než v loňském roce. I nezaměstnaných je více.

„V meziročním srovnání dochází k dalšímu nárůstu, počet nezaměstnaných je na Prostějovsku o 283 lidí vyšší než ve stejném měsíci v loňském roce a míra nezaměstnanosti vzrostla o devět desetin procenta. To jasně svědčí o novém nepříznivém trendu ve vývoji nezaměstnanosti," podotkl Mikšaník.

Nezaměstnanost je v Olomouckém kraji třetí nejhorší v republice po Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejhůř je na tom Jesenicko, kde je nezaměstnanost téměř třináctiprocentní.

TABULKA - NEZAMĚSTNANOST, OKRESNÍ SROVNÁNÍ A VÝVOJ

Nezaměstnanost

Zdroj: MPSV ČR

Zručná řemeslnice zamíří do zahraničí

Mnoho lidí za prací dojíždí nebo se stěhuje, v regionu totiž není.

„V oboru neseženu a když, tak na živnostenský list za úkolovou mzdu. Jenže ta sotva pokryje náklady na materiál a energie," říká Jarka Zatloukalová, která se zabývá výrobou drobných užitkových předmětů.

„Mám nějaké nabídky, abych šla do Rakouska umývat nádobí, nebo do Německa do prádelny. Pokud to vyjde, rozhodně tam jedu, děti máme dospělé a manžel by se staral o barák sám. I kdyby to mělo být jen na půl roku, pomohlo by nám to. Už jsem se smířila s tím, že jako ženskou mě tady v padesáti prostě nikdo nezaměstná," posteskla si Zatloukalová.

Zručnou řemeslnici tedy čeká perspektiva levné pracovní síly v zahraničí, ubytovna a odloučení od nejbližších.

„Dívala jsem se na nabídky a třeba v Praze bych problém neměla. Ale kdybych si tam měla platit bydlení, nevydělala bych zase nic, to už je lepší to zahraničí. Tam obvykle nabízí alespoň nějaké ubytování jako benefit," podotkla Zatloukalová. (pam)