„Řekli mi, že to odeslali ve středu, a že na připsání na účet mají pět dní, včera po obědě jsem měla peníze na účtu," řekla v pátek s radostí maminka malé Evičky Helena Machačová, která měla na začátku týdne strach, že se svým nezaměstnaným manželem nebude mít ani na jídlo. Páru se totiž minulý týden jako naschvál pokazila lednička a nečekali, že by měli nějaké výdaje navíc.

„Rodičák dnes došel na účet. Jsem s malým sama, a to čekání bylo hrozné. Matyáš má o víkendu narozeniny, takže mu můžu upéct dort," řekla v pátek dopoledne jiná maminka v jedné z internetových diskusí pod přezdívkou jessica.

Cílem prostějovského úřadu práce je, aby klientům peníze na účet dorazily včas. Rozhodně se o své peníze nemusejí bát maminky na mateřské dovolené.

„Pokud jde o příspěvky ze systému státní sociální podpory, ke kterým patří i rodičovský příspěvek, není důvod se obávat, že by rodičovské příspěvky nebyly vyplaceny včas, a to jak v měsíci lednu, tak i v měsíci únoru," upozornila ředitelka ÚP ČR Prostějov Věra Crhanová.

„Rodičovský příspěvek se zpracovává v systémech společnosti OK systém, a u tohoto systému k žádné změně aktuálně nedošlo," vysvětlila Věra Crhanová z prostějovského úřadu práce.

Úřad práce ČR (ÚP ČR) vyřizuje agendu státní sociální podpory od roku 2004 a výplata těchto dávek probíhá bez problémů. Agendu spojenou s výplatou dávek hmotné nouze a dávek pro osoby se zdravotním postižením vyřizuje od roku 2012, kdy se uskutečnila sociální reforma z dílny exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP09). Na začátku roku se instituce dostala do obrovských problémů, protože nesmí využívat dva roky používaný informační systém.

Mnoho rodin se díky peripetiím s informačním systémem na ÚP ČR dostalo do finančních potíží a od začátku roku doslova živoří a čeká až přijdou peníze.

Hlídejte si výdaje, říká finanční poradce

Především maminky, které si nemohou dovolit nemít na plenky a základní potřeby pro dítě, by však měly v každém případě neustále zapisovat každý finanční výdaj.

„Důležité je, neustále hlídat rodinný rozpočet. To znamená, každý měsíc zapisovat, za co jsme utratili, případně schovávat účtenky, a pak rozdělit položky na nutné a nepravidelné, (nutné – jídlo, hygienické potřeby atp. nepravidelné – dovolená, servis auta, oprava pračky atp.). Skutečně důležité je mít přesný soupis všeho, co jsme nakoupili," radí finanční poradce Petr Bartoš, který lidem ohledně jejich financí odborně poradí i na svém webu.

„Lidé někdy tímto způsobem zjistí, že za něco utrácí hodně. Často to bývají telefon, energie, a tak podobně, a to za co utrácí hodně mohou být i nepravidelné věci. Na ty by měl mít ale člověk peníze," upozorňuje finanční poradce na to, že je dobré mít finanční rezervy na nečekané výdaje.

„Stalo se mi, že jsem potkal maminku, která má doma plazmovou televizi na splátky a říká, že nemá peníze na jídlo. Člověk by měl omezit komfort a nakupování věcí na splátky, které nejsou ani nutné a přemýšlet nad tím, co skutečně potřebuji," dodává Petr Bartoš s tím, že určitě člověk potřebuje ledničku a pračku, ale určitě nepotřebujeme mít třeba chytrý telefon za několik tisíc.