Poslední slovo však bude mít ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Již brzy bychom se měli dozvědět, zda bude smlouva s ministerstvem podepsána,“ uvedla Martina Štajnerová z Úřadu práce Olomouc.

Pokud vše klapne, tak by se v kraji mohlo do projektu zapojit tři sta nezaměstnaných rodičů s mladistvými dětmi. „Ani jeden z pracovních úřadů v okresních městech projekt neodmítl,“ podotkla.

V čem bude nový program jiný než ty, které nyní nabízejí úřady práce? „Půjde o specifické poradenství šité přesně na míru konkrétnímu klientovi. Náš expert s ním bude navíc v neustálém kontaktu,“ vysvětlila Štajnerová.

Nezaměstnaný by si z balíku služeb měl vybrat možnost rekvalifikace, mohl by docházet na individuální a skupinové poradenství. Součástí je také možnost nechat si zhotovit pracovní diagnostiku, tedy zjistit, na jakou profesi se hodí a jaké jsou jeho šance na trhu práce.

„Naši klienti však budou moci získat kupříkladu i dotované místo na dobu až jednoho roku. Naopak těm, kteří si práci najdou, poradíme, kde sehnat peníze na zaplacení hlídání dítěte, pokud to bude potřeba,“ zmínila Štajnerová.

Mluvčí prostějovského úřadu práce Adolf Tomandl se domnívá, že popsané služby by mohly pomoci některým z desítek střihaček a žehlířek z Oděvního podniku Prostějov, které dostaly k prvnímu březnu výpovědi. „Právě mezi nimi jsou ženy s malými dětmi,“ poukázal.

Zatím mohou propuštěným dělnicím nabídnout v kancelářích v Plumlovské ulici národní programy poradenství a rekvalifikací. „Ženy z OP budou muset hledat práci i mimo obor. Třeba v obchodě, kde je vyšší fluktuace,“ míní Tomandl.

Účastnit se programu Dítě není překážkou by pro klienty pracovních úřadů nemělo být nijak těžké. „Může do něj vstoupit každý, kdo bude mít zájem. Musí ovšem splňovat základní kritérium, kterým je potomek do patnácti roků,“ připomněla Štajnerová s tím, že nyní je těžké odhadovat, kolik lidí by mohlo mít zájem se zapojit a kolika z nich pomůže sehnat práci.