„Na proměně areálu opravdu pracujeme. V současnosti se pokoušíme obnovit inženýrské sítě, opravili jsme dvě přilehlé chaty z pěti a snažíme se vyřešit určité problémy s pozemky,“ zmínil se majitel Stanislav Musil s tím, že na celý areál si nechal zpracovat studii.

Její naplnění promění v budoucnu zdevastovaný hotel znovu v příjemné místo k rekreaci. Areál bude podle slov majitele sloužit soukromým i komerčním účelům.

Jsem rád, že se s objektem něco děje, říká starosta

To, že se Upolín i se svým okolím postupně proměňuje, dosvědčil i kladecký starosta Josef Hofman.

„Na svých procházkách sleduji, jak se v areálu pracuje. Jsem rád, že se se zchátralým objektem něco děje,“ nechal se slyšet starosta s tím, že oceňuje i to, že si při opravách mohou přivydělat místní lidé.

Obnova areálu vs. krásná příroda

Hotel leží uprostřed neporušené přírody. V jeho těsné blízkosti se nacházejí mokřady a louky plné chráněných druhů rostlin a živočichů. V jejich záchraně se dlouhodobě angažuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), který zde vykupuje pozemky v rámci projektu Místo pro přírodu.

Ze stavební činnosti v lokalitě a z možného působení oživlého areálu Upolínu jeho zástupci příliš nadšeni nejsou.

„Obnova areálu je věcí majitele, s tím se musíme smířit a musíme jen věřit, že jeho činnost nebude narušovat okolí,“ nechal se slyšet Jan Moravec, koordinátor projektu Místu pro přírodu z ČSOP s tím, že směrem k Upolínu jsou vykoupeny pozemky až k hranici, kam až to jen jde. Odděluje je jen obecní cesta.

„Postupně se nám podařilo v lokalitě vykoupit už přibližně 4,3 hektarů mokřadů a luk, které tvoří pestrou přírodní mozaiku. Nacházejí se zde například vzácné ostřice, orchidej prstnatec májový, kapradina hadí jazyk či upolín nejvyšší. Z fauny se zde vyskytují třeba celoevropsky chránění motýli ohniváček černočárný, modrásek bahenní a modrásek očkovaný,“ vyjmenoval Jan Moravec.