Robert Plaček, prostějovský podnikatel v oblasti bezpečnostních služeb tvrdí, že se jej zloději nerozpakují oslovovat přímo v obchodech, kde slouží.

„Snaží se mě přemluvit, abych si na chvíli odskočil. Slibují, že mi za to dají elektroniku,“ zmínil se muž.

Návrhy zlodějíčků Plaček prý odmítá stejně jako jeho kolega z branže, jehož jméno má redakce k dispozici, ale rozhodla se ho na jeho žádost nezveřejňovat.

Šéf zlodějů nabídl ostraze dvacet tisíc měsíčně

„Pracoval jsem jako ostraha v jednom z prostějovských supermarketů. Zloději přede mnou měli náležitý respekt, krást se jim nedařilo. Proto za mnou jednou přišel jejich bos v klobouku. Řekl mi, že když budu dělat, že nic nevidím, dá mi měsíčně dvacet tisíc korun. Odmítl jsem to,“ uvedl.

Bezúhonnost „černých šerifů“ nepřímo potvrzují i policisté.

„Nezaznamenali jsme žádný případ, kdy bychom šetřili provázanost zaměstnanců bezpečnostních agentur se zloději,“ potvrdila prostějovská policejní mluvčí Miroslava Trundová.

Kontrolní mechanismy fungují

Jiří Netušil, ředitel jedné z místních bezpečnostních agentur, to vysvětluje takto:

„Máme dostatečné vnitřní kontrolní mechanismy. K žádnému braní úplatků díky nim nedochází. Například ostraha v supermarketech funguje na několika úrovních. Tím je v podstatě vyloučeno, aby ostraha nějakým způsobem spolupracovala se zloději,“ říká.

Ví prý jen o neúspěšných pokusech ovlivnit zaměstnance firmy, jíž šéfuje.

„Obvykle se to děje v podnicích na vrátnici. Řidiči aut chtějí buď něco tajně dostat do podniku, nebo z něj naopak něco vyvézt. Za volný průjezd nabízejí peníze,“ popsal.

Podobnou zkušenost má i Robert Plaček.

„Na vrátnicích to někdo občas zkouší,“ připustil.