„Podle mě je to dobrý nápad. Zajímám se o přírodní medicínu a sama si doma pěstuji bylinky. Myslím si, že příroda nám dokáže mnohdy pomoct daleko lépe než léky. Lidé jsou ale holt zvyklí brát si na každou bolest prášek. Ráda bych získala od paní bylinkářky i nějaké tipy a myslím, že odjedu i s nějakou sazeničkou," vítá otevření zahrady Miluše Kramolišová.

Na malých políčkách v Brodku u Konice vedle sebe rostou rostliny z Čech, z Vietnamu a z Číny. Návštěvníci zde narazí na kustovnici čínnkou, dangšen, kotvičník faremní, witánii snodárnou či kozinec. U každé rostliny nechybí její stručný popis a návod, k jaké léčbě je vhodná.

Nejzajímavější kousky

„Mezi ty nejzajímavější patří zázračná kalísie voňavá, která běžně roste v Americe nebo v Austrálii, nebo kustovnice čínská, která je tradičním pomocníkem v indické a čínské medicíně,"nastínila bylinkářka, kterou stálo vybudování zahrady více než milion a půl korun.

„Řekla jsem si, že musím udělat něco pro to, aby lidé viděli, jak rostliny vypadají. Když jsem začala s budováním zahrad, tak jsem sice bojovala s každou korunou, ale zároveň jsem věděla, že tím lidem dám něco navíc," řekla Jarmila Podhorná, na jejíž zahradu se už nyní jezdí dívat lidé z celé republiky.

„Plány na vybudování zahrady jsem nosila v hlavě od roku 2006. O dva roky později vznikl projekt, který jsem upravila podle svých představ, a další rok na jaře jsem se pustila do práce," vzpomíná na začátky uznávaná bylinkářka, která se specializuje na výrobu bylinných tinktur, mastí olejů a výluhů.

„Zahradu jsem vybudovala ve spolupráci s profesorem Pavlem Valíčkem, který mi poskytl i několik desítek rostlin. Některé z nich přežily zimu v nevytápěném skleníku, a tak jsem si řekla, že by tyto druhy měly přežít i zimu u nás," řekla Jarmila Podhorná, která lidem nabízí nejen prohlídku zahrady, ale k tomu i odborný výklad.

Je nutné se telefonicky objednat

Lidé se tak v rámci exkurze dozvědí informace o pěstování rostlin a jejich využít pro zdraví lidského organismu i o samotném procesu výroby bylinných produktů. Navíc si mohou zakoupit i sazenice do vlastní zahrádky.

Zahradu si mohou lidé prohlédnout zdarma každý všední den od sedmi do čtrnácti hodin. Jedinou podmínkou je se předem telefonicky objednat.

„Větší objednané skupiny, to znamená od dvaceti do čtyřiceti lidí, nejprve zavítají do výrobny, kde se seznámí s procesem tvorby jednotlivých bylinných přípravků a jejich účinků na lidské zdraví. Po domluvě je možné absolvovat také komentované skupinové prohlídky," vzkázala bylinkářka z Brodku u Konice.