Řidiči z Prostějovska sive středu 27.5.vyzkoušeli své znalosti v první pomoci zraněným lidem. Dopravní policisté ve spolupráci se Střední zdravotnickou školou v Prostějově a Centrem služeb pro silniční dopravu zkontrolovali pětatřiceti řidičům lékárničky a řidiči si pak cvičně ošetřili zranění na přítomné figurantce.

„Tuto zdravotně bezpečnostní akci provádíme několikrát do roka. Zastavujeme vozidla a kontrolujeme zda mají řidiči v pořádku lékárničky,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková. Po skončení prohlídky si řidiči vyzkoušeli, jaké je to poskytnout první pomoc.

„U dopravní nehody jsem nikdy nebyl. Ošetřil jsem poraněnou ruku, s tím jsem měl zkušenosti z práce.Byl jsem totiž u toho, když si kamarád zlomil ruku,“ uvedl Martin Ambrozek z Vrbátek.

Figurantky měly zranění na noze a ruce. Jedna byla v bezvědomí.

„Holky se na tyto akce těší, protože ve škole se učí první pomoc a tady se sami podívají jak na tom jsou ostatní lidé,“ informovala Anežka Vítková ze Střední zdravotnické školy v Prostějově.

Studentky se podobných akcí účastní dvakrát ročně již po dobu pěti let.

Střepy by se z rány vytahovat neměly

Nejčastěji řidiči nevěděli, že z rány na ruky se nesmí vyndávat zabodnuté střepy. Kdyby byla poškozená tepna, mohl by člověk vykrvácet. Dalším oříškem bylo, jak správně provést umělé dýchání a masáž srdce. Je to třicet stlačení na dva výdechy.

Z pětatřiceti zkontrolovaných řidičů měli čtyři některé zdravotní prostředky s prošlou dobou použitelnosti. Jeden řidič neměl lékárničku vůbec.

„V tomto případě jsme to řešili domluvou, protože šlo o preventivní akci,“ vysvětlila policejní mluvčí Alena Nedělníková.

„Zkontrolujeme vždy kolem pětatřiceti řidičů, ty pak odměníme drobnými dárky,“ zmínila Zdenka Vítková z Centra služeb pro silniční dopravu.