„Pracovníky rozdělíme do několika skupin, které se zaměří především na úklid dětských hřišť a stanovišť na tříděný odpad, budou zabezpečovat úklid hřbitovů a těch míst, která podle platné smlouvy neuklízí pracovníci technických služeb. Zároveň pracovníky zaměstnáme na nárazové úklidové akce třeba v Močidýlkách nebo tam, kde bude potřeba," nastínil náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Na mzdy veřejně prospěšných pracovníků přispěje i magistrát.

„V letošním roce došlo ke snížení státního příspěvku na platy v rámci veřejně prospěšných prací. Přestože stát omezil podporu tohoto projektu, město se v něm rozhodlo pokračovat, i když na mzdy těchto pracovníků bude muset přispět z vlastního rozpočtu," informovala mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Podle Jiřího Pospíšila je projekt výhodný pro město i pro lidi, kteří marně hledají práci.

„Jednak máme ještě lépe uklizený Prostějov, jednak dáme příležitost zejména dlouhodobým klientům úřadu práce, pro které je zapojení do pracovního procesu výraznou motivací i pro budoucí hledání zaměstnání. Spojení zlepšení služeb pro obyvatele města s vytvářením podpůrných pracovních míst je věc, kterou rozhodně nepustíme ze zřetele," zdůraznil Jiří Pospíšil.

Radnice na veřejně prospěšné práce přispěje více než čtvrt milionem korun.

„Na jednoho pracovníka přispějeme měsíčně 1395 korun, celkově jsme vyčíslili podporu tohoto projektu na 279 tisíc korun," spočítala Jana Gáborová.

Projekt veřejně prospěšných prací funguje v Prostějově už od roku 2005 a radnice na něm spolupracuje s úřadem práce. Projekt se ve městě rozjíždí po dvouměsíční pauze. Koncem roku nad ním visel otazník, protože nebylo jasné, kolik peněz ze státního rozpočtu vláda na tento projekt vyčlení.