Lidé tak po dvou hodinách odešli obohacení o symboliku jednotlivých chodů, které by na ukrajinské vánoční vánoční tabuli neměly chybět. Nemohla pak chybět ani ochutnávka.

V Mozaice se akce uskutečnila podruhé. Pro ředitelku centra Janu Rozehnalovou i proto ukrajinské vánoční zvyky nebyly ničím neznámým.

„Nejvíce mě zaujalo, že jsou Vánoce na Ukrajině stále úzce spjaté s křesťanstvím. Na rozdíl od slavení tohoto svátku v České republice," uvedla.

Její slova mohlo potvrzovat například dvanáct pokrmů odkazujících na dvanáct apoštolů. Všechny štědrovečerní pokrmy navíc podle tradice musejí být postní.

Oslavit pravoslavné Vánoce nebo poznat ukrajinské zvyky však nepřišli jen samotní Ukrajinci.

„Každé úterý sem chodím, když je něco zajímavého. Už jsem se přišla podívat na české i rakouské Vánoce. Je to rozhodně zajímavé," řekla Anežka Šedivá.

Kromě jídla a dalších zvyků měly své místo i koledy. I letos tak zazněla budovou Tichá noc zpívaná ukrajinsky, ale také rychlejší byť stále vánoční písně.

Nakonec však podle Jany Rozehnalové program nepřilákal tolik lidí, kolik čekala.

„Minulý rok bylo plno, letos přišlo trochu méně lidí. Možná je to tím, že samotné Vánoce připadají až na středu a teď je hodně lidí v práci," usoudila Jana Rozehnalová.