Kostelní balustráda má opět kompletní soubor dvaceti soch

Hanebný čin způsobil nevyčíslitelné škody, když zloději jednu sošku odcizili a druhou zničili.

"Před sedmnácti lety se pro ně totiž pod rouškou noci vypravili zloději, jednu sochu ukradli, druhá jim ale z ochozu spadla na zem a rozbila se," vysvětluje mořický starosta Tomáš Pavelka.

Roztříštěného andílka sesbíral tehdejší starosta a kousky předal restaurátorům.

"Ti dokázali díky své precizní práci slepit andílka znovu dohromady a chybějící kousky domodelovat. Socha potom dlouho čekala na obecním úřadě na svůj návrat zpět na kostelní balustrádu," doplňuje Pavelka.

Podle archivní fotogafie

Ukradenou sochu vymodeloval restaurátor z Olomouce. Obec pověřila olomouckého restaurátora Ladislava Werkmanna, aby na základě archivní fotografie kopii druhého andílka vymodeloval. Obyvatelé Mořic tak mohou znovu obdivovat oba andílky, tak jak to zamýšleli Braunovu žáci.

"Nová socha je vytvořena z probarveného umělého kamene, a vznikla jako výdusek ve formě. Obě sochy andílků jsou k sobě otočeny zády, každá na jedné straně kostela, a tvoří tak přirozené protějšky," říká Werkmann.

Kromě obce návrat těchto drobných soch na kostel finančně podpořili také místní spolky a zastupitelé.

"V Mořicích dbáme o svou historii a snažíme se pečovat o naše památky," zdůrazňuje starosta Pavelka, který je zároveň i nejmladším starostou v České republice.

Barokní kostel sv. Martina v Mořicích byl postaven roku 1709, o dvě desítky let později k němu byla doplněna balustráda s dvaceti sochami svatých. Ty vytvořili žáci významného českého sochaře Matyáše Brauna, který je mimo jiné autorem soch na Karlově mostě, jedná se tedy o velmi významná umělecká díla.