V Olomouci a okolí se mohou lidé zapojit do velkého úklidu přírody na více než dvou desítkách míst. Dobrovolnická akce v sobotu proběhne v olomouckých městských částech Nedvězí, Lazce, Droždín, Radíkov, Topolany nebo Nové Sady.

Kdo chce přiložit ruku k dílu, může přijít například v 9 hodin do parčíku u tramvajové zastávky V Kotlině. Na programu je odstranění černé skládky z parčíku mezi tramvajovou zastávkou V Kotlině a ulicí Jakoubka ze Stříbra. Pokud se na místě sejde dostatečné množství dobrovolníků, pustí se také do úklidu parčíku u zastávky Nové Sady.

Uklízet se bude také na Lazcích, kde se chystají vyčistit okolí řeky Moravy od Černovírského mostu až po most u Bristolu.

"A také louku u Klášterního Hradiska, kolem sokolovny a zelený pás u chodníku v ulici Na Letné," vzkazují organizátoři, kterým se nahlásilo zatím přes dvacet dobrovolníků.

Mapa organizovaných úklidů v rámci akce Ukliďme Česko 2021

Kvetoucí koniklece v Plumlově na Vinohrádku - 25. 3. 2021
Takto krásně kvetou koniklece u Plumlova. Ale pozor, jen dívat, netrhat!

Ve městech i vesnicích

Desítky dobrovolníků jsou v sobotu vítány také v Nedvězí, kde je sraz v 9 hodin v Jilemnického ulici číslo 10. Na tomto místě budou pro všechny připraveny pytle na odpad, až do 15 hodin se tam také budou odevzdávat naplněné.

V Uničově se budou černé skládky likvidovat po celý víkend. Akce Ukliďme Česko tam začíná už v pátek ve 13 hodin a skončí v neděli ve 20 hodin. Automat na pytle, takzvaný pytlomat, je pro všechny zájemce připravený u brány na nádvoří tamního městského úřadu.

Dobrovolníci se pustí do úklidu přírody také ve Střeni, Komárově, Grygově, Velkém Týnci či Dolanech.

Uklizet Česko se bude i ve městech a obcích na Prostějovsku.

Třeba Plumlov se k akci připojuje každoročně a letos tomu nebude jinak. "Pravda, bude to trošičku jiné, neboť každým rokem nám s úklidem pomáhala škola, školka, spolky a sdružení, které v této covidové době buďto nefungují vůbec nebo jen omezeně, ale přesto věřím, že akce proběhne za pomoci nás všech," uvedla starostka města Gabriela Jančíková.

Plumlovská přehrada 26. března 2021. Velká rekonstrukce výpusti Plumlovské přehrady už běží. Nízká hladina odkrývá část dna a starou hráz
Na plumlovské přehradě řádí bagry, nízká hladina odkrývá poklady. Podívejte se

Zapojit se můžete i individuálně

Kdo se chce přidat k úklidům ve svém okolí, najde možnosti a podrobné informace na mapě úklidů na webu Ukliďme Česko.

Kvůli koronaviru ani tentokrát není možné velké shromaďování dobrovolníků. Ti si letos vyzvednou předem připravené pytle a rukavice v takzvaných pytlomatech a uklízet pak budou v rámci individuálních vycházek po okolí.

Odpad se bude odevzdávat buď na pořadateli určených místech nebo jej dobrovolníci odnesou do velkoobjemových nádob. Zapojit se může každý v místě svého bydliště, do přírody může vyrazit sbírat odpadky kdykoli v průběhu roku.

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a odpadky z přírody. Probíhá vždy během jednoho víkendu na jaře a na podzim. 

Aktuálně se v souvislosti s budováním Severního obchvatu pracuje i na komunikaci Za Olomouckou ulicí. Výjezd z kruhového objezdu je ve směru k celnici uzavřen.
Severní obchvat se chystá na uzavírku Kostelecké. Jak to teď na stavbě vypadá?