„Nejvíce jsme podél cest nacházeli odhozené skleněné předměty, plastové lahve a umělohmotné pytle. Jsem ráda, že alespoň takto můžeme přírodě pomoct, aby byla čistější," okomentovala páteční akci na podporu životního prostředí žákyně deváté třídy základní školy Brodek u Prostějova Aneta Sokelová.

Právě žáci z brodecké základky se už druhým rokem podíleli na akci, pořádané kobeřickými myslivci.

„Oficiálně jsme se připojili k celostátní akci Ukliďme Česko, ale do přírody jsme se vrhli až o týden později, na Den Země. Začali jsme už kolem osmé hodiny ráno a za tu dobu jsme naplnili už desítky pytlů. Kolem silnic je znečištění odpadky největší, mimo komunikace už to není tak závažné," popsal jednatel myslivců v Hradčanech – Kobeřicích Radomil Holík s tím, že spolupráce s nedalekou základní školou funguje na jedničku.

„Žáci se velmi ochotně pustili do práce, takže nám úklid rychle ubíhal. Většina z nich se opravdu činila, takže jsem rád, že díky podpoře našich sponzorů se jim můžeme odvděčit drobným občerstvením přímo z grilu a taky si mohou za odvedenou práci jít zahrát hru do prostějovské laser arény úplně zdarma," usmál se Radomil Holík.

37 pracantů

Úklidu se účastnilo celkem sedmatřicet žáků z osmých a devátých tříd, kteří na vlastní kůži zjistili, co jsou lidé schopni vyhodit z projíždějícího automobilu.

„Myslím si, že ten současný stav je naprosto alarmující. Když jdeme s dětmi po lese, tak se často ptají, kdo to mohl udělat, jak někdo mohl něco takového vyhodit do přírody," kroutil hlavou pedagog Ivo Páleník, který své žáky při úklidu doprovázel.

„Důležitá je v tomto ohledu dostatečná edukace. Ve škole se snažíme maximálně podporovat výuku ekologie a celkově prohlubovat vztah žáků k přírodě. Každá akce, jako například tato, je pak velkým přínosem nejen pro krajinu, ale i pro ně," uzavřel Ivo Páleník.