Nyní však už zase pokračujete…

Ano, musím. Za několik dní je vernisáž a chci aby mohli postavit zcela dokončené dílo.

Jaká je jeho myšlenka?

Nazval jsem ho Manželé a má symbolizovat propojení muže a ženy. Můžete v něm vidět mužské buňky se ženským vajíčkem. Mužský element má zároveň tvar pecky, která se sází do země a také dává vzniknout novému životu.

Jak bude nakonec socha vypadat?

Teď zrovna pracuji na povrchu. Hladký není tak zajímavý, musí mít určitou strukturu, podívejte se na kmeny stromů okolo, jak mají zbrázděnou kůru. Takže teď takovou strukturu vytvářím i tady.

Jaký je vlastně Váš styl tvorby?

Celé dílo je stylizováno do geometrických tvarů. Rád objevuji geometrii v přírodě, v lidské postavě, tváři. Moje tvorba není srdeční záležitostí, není v ní sentiment. Musí to být rozumově promyšlený projekt, který ale zároveň na lidi působí a je pro ně nějakým způsobem zajímavý.

S jakým materiálem nejraději pracujete?

Každý má svoje zajímavé vlastnosti. Dřevo je lehký, vzdušný, živý materiál. Kámen těžko se opracovává, ale má svou zajímavou strukturu a vlastnosti. Nejraději pracuji s mramorem. A kov ke pro mě ideální pro tvůrčí práci. Myšlenka převedená do kovu dokáže nadchnout nejen mě, ale také mnoho dalších lidí a toho si na něm cením.

Vždycky ale záleží na vztahu sochy a prostředí, ve kterém je. Tento park je plný stromů a dřevěných soch, tak jsem do něj zvolil vertikální sochu, která je vlastně také kmenem stromu.

Účastníte se podobných sympozií často?

Jsem už šest let v důchodu, tak se podobných akcí účastním. Třeba minulý měsíc jsem byl tři týdny v tureckém Istanbulu na sympoziu sochařů, kteří tvoří z kamene.

A jak se Vám líbí v Prostějově?

Prostějov je velmi pěkné město. A lidé jsou tu příjemní a milují psy. Víte, přijel jsem sem s manželkou a vzali jsme sebou našeho malého psíka. A ten je štěstím bez sebe z toho, kolik lidí se psy potkáváme na procházce.

Ugo Aantinori

Narozen v roce 1947

Studia a práce

Do roku 1972 studoval obory design, dekorace, reklamní grafika

1972 – 1986 vyučoval na Uměleckém institutu v Orvietu 1987 – 2007 byl profesorem designu na Uměleckém institutu v Ternu

Umělecká činnost

samostatné výstavy, účast na společných výstavách, workshopech a sympoziích: Albánie, Finsko, Francie, Itálie, USA

ROZHOVOR S DALŠÍMI TVŮRCI

Do svých jader se snažím dostat dynamiku i napětí

Pro Prostějov dělám draka. Jednoho z devíti na světě

Čtyř a půlmetrová Natura oblékne splývavou sukni