„Máme plno jak v ubytovně, tak v noclehárně. Pár míst zbývá jen v ženské noclehárně,“ vzkázal v úterý Jan Kalla, ředitel Azylového centra Prostějov.

Lidem, kteří se nemají kam uchýlit, nabízí ale možnost přečkat noc ve společenské místnosti azylového domu. Následně mohou využít služeb denního centra, kde je sprcha a kde dostanou polévku.

„Tato nabídka platí vždy, když jsou venku velké mrazy,“ prohlásil Kalla.

Mezi klienty azylového domu je stále více lidí, které na ulici přivedla exekuce kvůli nezaplaceným půjčkám. A nemusí se vždy jednat o lidi s nejnižšími příjmy.

„Často měli dobrý plat. Pak je ale překvapila velmi rychlá a nekompromisní exekuce. Půjčky jsou velmi snadno dostupné a pokud se v tomto směru nezmění legislativa, bude nutné uvažovat o navýšení naší kapacity,“ podotkl Kalla.

Plní se ordinace

Náhlé mrazy přivádí lidi i do čekáren ordinací. Mezi dětmi na Prostějovsku stoupla nemocnost od minulého týdne o deset procent.

„V pátek začínají prázdniny a tak zřejmě zase poklesne,“ míní prostějovská dětská lékařka Pavla Hrubá. K nárůstu plicních onemocnění ovšem přispívá smogová situace. V Prostějově je podle meteorologů špatná už od začátku týdne. I když množství prachu v ovzduší kolísá, stále je více než dvojnásobné vzhledem k povolenému limitu.

Problémy motoristů

Nynější počasí přináší problémy také motoristům. Měli by hlavně dbát na dobrý stav baterií, které bývají v zimě zejména u starších vozů kamenem úrazu. Opotřebované akumulátory je třeba vyměnit, nebo zrenovovat.

„Lidé musí dávat pozor na celou dobíjecí soustavu. Starší autobaterie mají sníženou kapacitu a v mrazech na nastartování nestačí,“ upozornil automechanik Ivo Znojil.

„Je také důležité mít v pořádku startér, stejně jako dost fridexu v chladící kapalině,“ doporučil autoopravář. Neočekávané výdaje může způsobit i otvírání přimrzlých dveří. „Rozhodně nemá cenu je odtrhávat silou, protože hrozí poškození gumového těsnění,“ doplnil.

Pozor na vodoměr

Vodárny zase varují před zamrznutím vodoměru. „Měl by byl chráněn tepelně izolačním materiálem. A nezapomeňte dohlédnout na pečlivé uzavření sklepních oken,“ podotýká mluvčí společnosti Veolia Helena Koutná.

Suchý mráz má vládnout i v následujících dnech. Nad nulu by se mohly teploty dostat až v polovině února, sněžit však zřejmě nebude. (pam)