Učitelé a pracovníci ve školství v prostějovském regionu se chystají příští týden stávkovat. Nelíbí se jim, že ve státním rozpočtu chybí peníze na pomůcky a jejich platy. Většina škol na Prostějovsku se tedy zřejmě zavře v úterý 4. prosince.

„V rozpočtu chybí tři miliardy korun na provozní prostředky, pomůcky a platy učitelů, ale také kuchařek, školníků a dalších pracovníků ve školství. Stávka je krajní řešení. Na problémy, které z nedostatku financí vzniknou, jsme však ministerstvo školství už několikrát upozorňovali,“ uvedl předseda oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jiří Kremla. Stávkovat podle něj bude drtivá většina prostějovských základních a středních škol a přidají se k nim i školy na venkově.

Odborář tvrdí, že nedostatek financí se dotkne především úrovně vzdělání žáků a studentů. „Ředitelé škol nemohou bez peněz zajistit dětem kvalitní vzdělání, obzvlášť, když teď školy začínají učit podle nových školních vzdělávacích programů, které polykají spoustu prostředků,“ konstatoval Kremla.
Stávkovat budou například zaměstnanci Základní školy v Kollárově ulici v Prostějově.

„Škola bude zavřená, nebudeme zajišťovat ani hlídání dětí,“ uvedl její ředitel Josef Hrachovec. „Stávkujeme proto, že v příštím roce bude nedostatek financí na školství jako celek. Kdyby nebylo podpory města, nemohli bychom koupit žádné pomůcky a ani dětem pořídit učebnice. Druhý problém je v platech školských pracovníků. V jiných odvětvích rostou o osm až deset procent. Jen u nás je to jeden a půl procenta,“ řekl Hrachovec.

„Některým učitelům to dělá dvě stě padesát korun měsíčně a kvůli tomu snad ani nestojí za to přepisovat tabulky,“ dodal ředitel Josef Hrachovec.
Na protest se zavřou školy také na vesnicích. „Stávkovat určitě budeme. Jsme nespokojení s tím, jak se vláda staví k financování školství,“ potvrdil zástupce ředitele základní školy v Určicích Jaroslav Stejskal. Stávkovat by chtěli i učitelé základní školy v Myslejovicích, ale rodinám dětí, které dojíždí z několika blízkých vesnic, by prý způsobili komplikace. „S kolegy sympatizujeme, ale stávkovat opravdu nemůžeme,“ řekla zástupkyně ředitele myslejovické školy Zuzana Machačová.

Ministerstvo školství je připraveno s odboráři jednat. „Tři miliardy korun ve státním rozpočtu na školství nechybí, schází pouze finanční prostředky na pokrytí požadavků odborářů. Na pokrytí mzdových nároků ze zákona jsou ale finance dostačující,“ sdělila ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství Kateřina Böhmová a dodala, že ministerstvo už průběžně s odboráři jednalo. „Jsme připraveni vést debatu o jistých systémových změnách tak, aby kvalitní práce učitelů byla dobře odměněna,“ dodala Böhmová.