„Rozpočet na zimní údržbu jsme překročili o dva miliony tři sta tisíc korun,“ spočítal prostějovský místostarosta Pavel Drmola.

Celkem už zima přišla na zhruba pět a půl milionu korun, ale tato suma ještě naroste.

„Nasněžilo a stroje zase vyrazili do ulic. Navíc nevíme, jaké počasí nás čeká na sklonku letošního roku,“ podotkl Drmola s tím, že loňská zima, tedy měsíce listopad, prosinec, leden, únor, a březen stály město „jen“ čtyři miliony.

Protože se termín splatnosti faktur za úklidové práce blíží, vezmou radní peníze na jejich uhrazení z jiné kapitoly rozpočtu.

„Půjde o finance určené na údržbu cest. Jejich opravy, které jsme dosud nevyčíslili, pak zaplatíme z rezerv města,“ informoval další místostarosta Miroslav Pišťák.

Podle Pavla Drmoly začnou práce na opravách chodníků a silnic rozbitých mrazem koncem března.

„V Prostějově jsou nejvíce poškozené chodníky z plošných dlaždic,“ zmínil se prostějovský starosta Jan Tesař. Radní je do budoucna chtějí vyměnit za stezky pokryté zámkovou dlažbou. „Po ní bude moci bez potíží jezdit i mechanizace určená k odklízení sněhu,“ ujistil Drmola.

Deset lidí chce odškodné za pád na chodníku

Letošní zima vyprázdní nejen obecní kasy, ale drahá bude i pro pojišťovny. Obce s nimi totiž uzavřely smlouvy, které řeší náhrady škod za úrazy, které si lidé přivodí na zasněžených a zledovatělých cestách.

Ty musí podle nového „chodníkového zákona“ udržovat právě obce a města.

„Náhradu škody po nás žádá deset lidí. Čtyři události jsme již předali k řešení pojišťovně,“ informoval v pátek vedoucí odboru komunálních služeb Miroslav Štěpaník.

Jeden mrazivých víkendů přiblížil z pohledu záchranářů lékař Pavel Holík:

„Vyjížděli jsme ke dvaceti případům, kdy lidé uklouzli a zranili se. Například v Prostějově a v Nivě jsme zasahovali u dvou případů zlomeniny krčku stehenní kosti. Je to velmi vážný úraz, který u staršího člověka může způsobit komplikace, které skončí i smrtí.“

Diskutující: Horší to nepamatuju

A jak hodnotí údržbu chodníků Prostějované diskutující na webu Deníku?

Třeba žena vystupující pod přezdívkou Ajaroz v lednu napsala:

„Uklízeli jsme od pátku do neděle a zlomilo se nám vlastní nové hrablo. Pak jsme údržbu nechali na majiteli komunikace. Dalo by se říct, že za celou dobu neodklidil ani vločku.“

Miki se také pustil do odklízení sněhu bez ohledu na to, že je to starost města.

„Taky uklízíme, všude jsou hromady namrzlého sněhu a ledu,“ napsal a přidal postřeh, který správcům silnic nijak nelichotí: „Ulicí prošli dva mladíci se smetáky na ramenou a spokojeně se dívali na babičku po operaci kyčlí, která lopatou odsekávala led z chodníku!“

Prostějovanka vystupující pod pseudonymem ??? nebyla o nic spokojenější.

„My máme uklizeno jako každý rok. Jinak ale neuklízí nikdo. Lidé na to kašlou a město to také nedělá. Chodím každý den do práce, ale silničáře, nebo ruční úklid jsem neviděla,“ posteskla si s tím, že bez sněhu byly ve městě jen hlavní silnice.

„Neuklízí se boční cesty, zastávky, cyklostezky. Chodníky jsou uchozené a kluzké, životu nebezpečné,“ všimla si čtenářka, která stav cest označila za vůbec nejhorší, co si pamatuje.

Starosta děkuje těm, co uklízeli

Vedení firmy A.S.A T.S. Prostějov, které městské cesty spravuje, obyvatele města ubezpečovalo, že jejich zaměstnanci už víc udělat nemohli.

„Lidé nemohou očekávat, že hned druhý den po hustém sněžení budou všechny městské chodníky a silnice uklizené. Nemáme na to ani dost lidí, ani techniky,“ konstatovala Iveta Jurenová, jednatelka společnosti, a vysvětlila, že za vším stojí peníze.

Prostějovská radnice by podle ní za tak rozsáhlé služby musela vyplácet obrovské sumy.

Starosta Jan Tesař proto usedlíkům, kteří přiložili ruku k dílu, vzkazuje: „Děkujeme vám, že jste nám s úklidem sněhu pomáhali.“

Podle meteorologů sněžení ještě nekončí. Očekává se i příští týden. Prostějované se tak nejspíš znovu chopí smetáků a hrabel.