Proti je však řada místních obyvatel i chalupářů, kteří naopak dlouhodobě poukazují na prach a hluk otravující život Baldoveckých.

„Jsem z Brna, v Baldovci máme chalupu. A praská nám čím dál víc," uvedla Jindřiška Koudelková, s níž se dávám ještě před začátkem projednání do řeči.

To už ale místnost tichla. V sále se nakonec sešlo asi třicet lidí, vesměs starších padesáti let. Naproti nim, u dvou stolů, zasedli například majitel lomu Josef Pernica, lidé, kteří posuzovali záměr většího zahloubení lomu a také zástupci krajského úřadu.

„Dnes zde nerozhodujeme o povolení stavby," upozornila na začátek Barbora Plajnerová z olomouckého hejtmanství.

Místní to však příliš neuklidnilo. Ani závěr autorky posudky Pavly Žídkové, že záměry firmy Pedop například nenavýší negativní vlivy na usedlíky.

Jakmile si tak publikum vyslechlo krátký komentář pana Pernici, ujištění projektanta Aleše Hanzlíka, že dokument nepřikrášlil a nic v něm nezamlčel, pustili se lidé jak do Josefa Pernici, tak i do dalších přítomných.

„Určitě dojde k posunu horniny. V důsledku o vodu přijdou majitelé studní," uvedla Miroslava Jochmanová, která následně také zpochybnila objektivnost posudku z pera Pavly Žídkové.

„Zjistím si, kdo vás platí," zahrozila směrem k ženě ve středním věku, která ji s klidem ubezpečila, že posudek zpracovala na zakázku krajského úřadu.

Kritiku slyšel geolog i starosta 

Uklidnit houstnoucí atmosféru se nepovedlo ani geologovi, který se představil jako pan Zíma.

Klidným, trochu monotónním hlasem se snažil ubezpečit, že sídla jsou od lomu příliš daleko na to, aby se nějak záměry Pedopu dotkly lidí a jejich vody.

Muž však ještě neskončil a už si vyslechl zdrcující kritiku.

Především starším z přítomných se nelíbila řada informací odborného rázu. A dali to hlasitě najevo.

Ani místní starosta Jiří Szymsza však neušel kritice. Několik přítomných ho obvinilo, že nechce výtky směrem k lomu slyšet. Ne od většího počtu lidí.

„Znemožnili jste důchodcům a starším lidem, aby se zúčastnili. Pokud totiž nemají auto, do Rozstání se nedostanou," ozvalo se na adresu starosty, který se bránil, že společně s pracovníky hejtmanství netušil, jak málo lidí na setkání přijde.

„V Baldovci je nedostatečná kapacita. Kdybych ale věděl, kolik nás bude, konalo by se projednání v Baldovci," prohlásil Szymsza.

Praskající domy

Ve zbytku setkání už ho spoluobčané šetřili. Ne tolik Josefa Pernicu. Zvláště nejstarší dvojice v sále, pánové Hořava a Hlaváček, nešetřili kritikou současného stavu.

„V dolině, kde se nachází lom i Baldovec, se drží veškerý bordel. Večer, když se vracím z lesa, je vidět nad vsí mrak prachu. Přál bych vám v té vsi bydlet, a hned u silnice. To byste si užili," řekl například Rostislav Hlaváček.

Právě hluk a zejména prašnost způsobená především dopravou se staly tématem číslo jedna. Lidé plísnili firmu Pedop za otravování jejich životů, Josef Pernica naopak ubezpečoval, že například zkrápěním cesty se snaží o snížení prašnosti.

„Není naším záměrem nějaké normy porušovat," uvedl a následně musel vysvětlovat, proč se provádějí v lomu odstřely brzy ráno.

Lidé mu však neuvěřili. Dále ho zahrnovali výčitkami, že kvůli lomu žijí v prachu, hluku či praskajících domech, které rychle ztrácí na hodnotě.

Zkrápěcí rámy, plachty

Po hodině a půl se však společnost v relativním klidu rozešla.

Obyvatelé a vlastníci chalup v Rozstání a Baldovci se sice dozvěděli, že posudek vyzněl ve prospěch lomu, jeho autorka Pavla Žídková však měla i výhrady.

Požadovala například zkrápěcí rámy či zaplachtování aut a také možnost lidí z obecního úřadu kontrolovat, že se žádné normy neporušují.

Jednu novou ránu však lidé utrpěli: dle dřívějších informací se mělo těžit méně intenzivně. Ve skutečnosti by se však nadále mělo těžit ve stejné míře.

Částečně i proto se nejeden z přítomných vracel domů s pocity jako nespokojenost či rezignace.

„Setkání, ani paní Žídková s jejím posudkem mě nepřesvědčily," prohlásila rezolutně před, v tu chvíli už vyprázdněným obecním úřadem, Miroslava Jochmanová.