„Elektřinu bude vyrábět 3360 solárních panelů, které zaberou plochu asi dvou hektarů,“ vysvětlil majitel firmy Miroslav Kleveta. Elektrárna o výkonu 600 kWp vyrobí ročně zhruba 620 MWh elektrické energie, což pokryje celoroční spotřebu jednoho tisíce lidí.

Cíp půdy mezi silnicemi si investor vybral a koupil záměrně. Je vyhovující z hlediska osvitu slunečními paprsky.

„A také byly pozemky v územním plánu vyčleněny pro výrobu, ale svými rozměry a nepřístupností nevyhovovaly výstavbě nějaké haly,“ upřesnil Kleveta s tím, že pro zemědělce nejsou pozemky také moc vhodné, protože se současnou velkou mechanizací by se na ně špatně dostávali. „Investice do elektrárny se pohybuje v řádech desítek milionů korun,“ dodal.

I přes vysoké počáteční náklady jsou fotovoltaické elektrárny populární. Stát totiž u takto vyrobené elektřiny garantuje výkupní cenu, která v současnosti činí necelých třináct korun za kilowatthodinu.

„Nemá smysl investovat do něčeho, co se nevyplatí,“ podotkl Kleveta s tím, že další projekty chystá.

Mít v katastru solární elektrárnu se vyplácí i samotným obcím. A to díky pronájmu pozemků nebo příjmu plynoucího z daní investorské firmy. Však také specialisté, kteří sluneční kolektory montují, se letos nezastaví.

„Od začátku roku je to sedmá elektrárna, kterou v Česku stavíme,“ upřesnil včera jeden z nich u Žešova.

Podle plánů investorů rostou solární elektrárny jako houby po dešti.

„Všechny vhodné plochy na Jižní Moravě, kde jsou nejlepší sluneční podmínky, jsou rozebrány, proto jsme začali hledat na Prostějovsku,“ vysvětlil Václav Ochotný z firmy CZ POWER z Veselí nad Moravou, která brzy postaví fotovoltaickou elektrárnu u Vřesovic.

Další kolektory slunečních elektráren by měly stát u Čehovic, Výšovic, Určic, Běleckého mlýna a v prostějovské průmyslové zóně.

Petr Syrovátka, Pavel Moš