„Víme, že pávi k zámku patří, v parku je máme i na starých vyobrazeních, že tady reálně byli," vysvětlil kastelán zámku Čechy pod Kosířem Martin Váňa. Mladý pár už dostal i jména, vybrali jim je zámečtí průvodci. Jmenují se Pepi a Jetty.

„Pepi je podle přezdívky Josefa Mánesa, asi nejznámější osobnosti, která u nás na zámku pobývala. Říkalo se mu potrhlý Pepi a to pro jeho občas potrhlé nápady a možná i pro jeho pozdější rozvíjející se psychickou chorobu," vysvětlil kastelán a pokračoval, že Jetty je pak jméno pro samičku.

„To bylo odvozeno od Mánesovy údajné milenky, která tady na zámku také často pobývala. Jmenovala se Jindřiška Skrbenská z Hříště a v rodinném kruhu jí říkali Jetty," dodal.

Paví pár je zatím ve voliéře, nejprve si musí na nové prostory zvyknout, zhruba za dva až tři týdny se už budou moci pohybovat po celém areálu. V příštím roce by se k nim pak měla přidat další drobná zvířata.

Mini zoo bude umístěná v okrajové části parku za velkým zámeckým rybníkem a doplní ji také herní prvky pro děti.

„Naším cílem je vytvořit v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem atraktivní prostředí pro rodiny s dětmi, které zde budou moci příjemně strávit celý den v kontaktu s přírodou a budou se sem rády vracet," doplnil Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které zámek spravuje.

Zámek v Čechách pod Kosířem byl dlouhá léta zavřený a po rozsáhlé rekonstrukci se návštěvníkům otevřel letos v dubnu.

„S návštěvností jsme velmi spokojení, blížíme se ke čtyřiceti tisícům, což je pro nás obrovský a nečekaný úspěch. Takovou návštěvnost jsme nečekali. Ale jsme nově otevření, takže uvidíme, jak to bude v dalších letech," doplnil kastelán Martin Váňa.