Anna Piňosová je předsedkyní komise, jejíž členové se vybírali velmi pečlivě. „Chtěli jsme ty, kdo mají zkušenosti. Nepřejeme si nepřesnosti a zmatky,“ zdůraznila s odkazem na kauzu z podzimních parlamentních voleb, kdy se nezapočítaly některé preferenční hlasy z rubové strany hlasovacích lístků.

Včera bylo školení v Prostějově. „Zopakovali jsme si důležité věci. Třeba, že hlas není platný, když je v modré doručovací obálce, nebo když do obálky někdo vloží dva. Občas se to totiž stává, takže to musíme pohlídat,“ říká odhodlaně Anna Piňosová, která jako předsedkyně zároveň dohlíží, aby byl u voleb pořádek a každý mohl svůj hlas do urny hodit v klidu a důstojně.

Ve Vranovicích-Kelčicích, vesnici se šesti sty obyvateli, byla před pěti lety účast téměř sedmdesátiprocentní. U druhé přímé volby prezidenta v dějinách České republiky tu očekávají ještě větší nával.

„V celém okrese se vydalo hodně voličských průkazů, takže to vypadá, že budou hlasovat i lidé na cestách,“ zamýšlí.

Součástí vybavení komise je přenosná urna.

„Většinou je to tak, že nás u voleb někdo požádá, abychom zašli za jeho babičkou. Až je takových případu víc, dva nebo tři členové komise se zvednou a vyrazí,“ vysvětlila předsedkyně.

Pokud člověk až ve volební místnosti zjistí, že má propadlou občanku, a ani to není výjimkou, má jedinou možnost. „Zajet na městský úřad do Prostějova, kde drží pohotovost pro tyto případy. Občanský průkaz hned a zdarma vystaví, je ale třeba rodný list a dvě fotografie,“ zdůraznila Piňosová.