Hned při vstupu do předsálí zaujme každého obraz otce komunistické revoluce téměř v životní velikosti. V. I. Lenin kyne davům.

"Srdce mi velí předávat dnešní mladé generaci informace. Výstava je koncipována tak, aby se každý mohl dotknout těch, dnes už retro předmětů. Mladí lidé tak dostávají reálné informace o tom, jak se tehdy žilo. Co bylo před rokem 1989 a těsně po něm," sdělil Deníku Konrád Popel, umělecký šéf Divadla plyšového medvídka, které celou výstavu vytvořilo.

S nevěřícími pohledy okukují magnetofony, rádia nebo kráječ chleba zejména náctiletí studenti.

"Je to zajímavé, přitom jsem se nikdy o tu dobu nezajímal. Jsem rád, že jsou tu ukázky dobových uniforem policie nebo zbraní, které tehdy používala armáda. Vypovídá to o tom, jak probíhal normální život. Jsem spokojený," vyjevil své pocity Šimon Andrés a dodal: "Něco mi o té době vyprávěla babička. Vůbec nezávidím nikomu, kdo v tom musel žít. Já osobně bych v těch letech vyrůstat rozhodně nechtěl!"

Ten kráječ bych chtěla

Mladým studentům prostějovské Reálky se také líbila praktická ukázka přípravy svačiny do školy či práce.

"Ten kráječ je super, ten bych mohla mít klidně doma," komentovala jedna z dívek při používání ručního kráječe.

Chléb namazaný paštikou, takzvaný lepeňák už prakticky nikdo z nich do školy v současnosti nenosí.

"Já mám osobní zkušenost z tou dobou malou. Chřestil jsem klíči v prváku na střední. Myslím ale, že bych byl spíše na druhé straně, takovým rebelem. Moje tehdejší dilema ale vyřešila sametová revoluce," komentoval Konrád Popel.

Komentované prohlídky výstavy 30 klíčů pro samet lze navštívit až do neděle 17. listopadu. V pátek 15. listopadu se pak v Husově sboru uskuteční od 19 hodin koncert punkové kapely Vaškův věšák, v sobotu ve stejný čas se bude hrát divadlo Audience od Václava Havla.