„Ve čtvrtek jsem se vypravil z Vojtěchova podívat na nedaleký Zkamenělý zámek. Cestou po silnici jsem musel u kravína překračovat nějaké tmavé louže. Zjistil jsem, že jde o šťávy z tamního hnojiště. Tekly až na břeh Špraňku, v němž žijí například raci říční," řekl Klemsa.

Na informačních tabulích umístěných v Národní přírodní rezervaci Špraněk je k vidění logo Sdružení pro ochranu přírody střední Moravy Sagittaria se sídlem v Olomouci. Vědí jeho pracovníci o situaci ve Vojtěchově?

„Já tam jezdím jen občas. O problému s hnojištěm nevím," reagoval Michal Krátký, odborný pracovník Sagittarie. Doporučil stav nahlásit zaměstnancům České inspekce životního prostředí.

„Kolega je právě v terénu. Pokud už tam nemíří, tak se do Vojtěchova vypravíme," konstatoval v pátek dopoledne Martin Mašek z oddělení ochrany vod olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí. Podotkl, že událost nahlásí vodoprávnímu úřadu v Prostějově. Po poledni už byli inspektoři na místě. Výsledky šetření sdělí v pondělí.

Kravín ve Vojtěchově patří společnosti ZS Bohuslavice.

„Máme zde inspekci, situace se řeší," sdělil v pátek odpoledne Karel Polák, místopředseda ZS Bohuslavice. Přiblížil, že k úniku došlo když při vyhrnování hnoje přišla bouřka.

„Spadlo šedesát milimetrů srážek," popsal Polák. Zdůraznil, že nejde o nic dramatického. Ke znečištění dle jeho slov nedošlo.

Pavel Klemsa si všiml, že ze svahu na hnojištěm vyvěrá voda.

„Přišlo mi, že právě kvůli tomu vývěru se hnojiště rozlévá," krčí amatérský přírodovědec nad vysvětlením místopředsedy Poláka rameny.