„Jedná se o projekt studentů medicíny určený mateřským školám a dětem mladšího školního věku, který pomáhá dětem zbavit se strachu z bílých plášťů. Vše probíhá formou hry, což je přirozenáforma učení, takže děti, a nejenom ony, si to velmi užívají,“ vysvětlila koordinátorka projektu medvídková nemocnice Veronika Daňková.

Program pro děti připravili studenti lékařské fakulty Univerzity Palackého pod hlavičkou IFMSA, mezinárodní organizace, která studenty medicíny sdružuje.

„Podobné akce pořádáme asi čtyřikrát do roka, je to taková doplňující aktivita ke studiu. Zatím jsme medvídkovou nemocnici dělali jen v Olomouci, a teď jsme vyjeli i na Prostějovsko,“ uvedl jeden z Medvídkových lékařů Marek Koudelka. Dodal, že pokud by některá školka nebo škola měla o projekt zájem, má možnost domluvit se s regionální koordinátorkou z Palackého univerzity.

„Děti si s sebou do školy přinesly svého oblíbeného medvídka, nebo jakéhokoliv jiného plyšáka, kterému vymyslely nějakou nemoc. Tím se dostaly do role rodiče a mohly tak beze strachu přihlížet základním vyšetřením, která jsme na medvídkovi – pacientovi prováděli,“ líčila Daňková.

Nejvíc táhl rentgen

Děti si tak vyzkoušely měření tlaku, rentgenování, nebo operaci slepého střeva.

„Nejoblíbenějším stanovištěm byl rentgen, snímací zařízení vydávalo zvuky a hlavně z molitanových útrob vypadly skutečné snímky. Dalším neuvěřitelným zážitkem bylo uslyšet pomocí fonendoskopu kamarádovo srdíčko. Velký zájem vzbudila operace slepého střeva. Pozorní žáčci se proměnili ve skutečné lékaře a zachránili plyšového kamaráda,“ popisovala nadšení dětí ředitelka školy Marcela Koudelková.

Nejdřív králíček, pak pacient

Praktičtí lékaři podobné akce velmi vítají. Mnoho z nich také „medvídkovou“ metodu praktikuje ve svých ordinacích. „Když přijde dítě s mazlíčkem, tak nejdříve vyšetříme králíčka a pak malého pacienta,“ popsala svůj postup prostějovská ušní lékařka Jitka Šimberová.

Děti totiž velmi stresuje strach z neznámého prostředí a to, že neví, co se s nimi bude dít. „U nás se bojí všechny děti. Pokud se jim podaří strach překonat, probíhá pak vyšetření nebo zákrok relativně v klidu a pohodě. Ta bolest zase není tak veliká, jako strach z ní. Proto podobné akce velmi vítám a myslím si, že mají smysl,“ řekla ušní lékařka.

Na ušních ambulancích v zahraničí probíhají například dny otevřených dveří pro děti.

„Na to si potrpí zvláště Němci. Děti pak přichází do známého prostředí a k člověku, se kterým už se setkaly. To také velmi pomáhá,“ vysvětlila Šimberová.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku